Çocukların bedensel, zihinsel ve duygusal olarak gelişimleri ileriki yaşlarda nasıl bir insan olacağını belirlediği için oldukça önemlidir. Bu yüzden çocuklarınıza verdiğiniz ya da verilen eğitim de oldukça büyük bir önem arz eder. Belirli yaş grubundan çocukların gidip sosyalleşebileceği eğitim programları mevcuttur ve farklılık göstermektedir. Bebeğin gelecekteki kişiliğini etkileyecek olan, 0 – 3 yaş arasının kabul edildiği eğitim yerlerine ise kreş denilir. Türkçeyi doğru konuşabilmeleri, sosyalleşmeleri hatta ilkokula hazırlanmaları bile bu dönemde başlamaktadır. Öğrenmeye en elverişli ve meraklı oldukları zamanlar da bu zamanlardır.

Okul öncesi eğitim veren bu kreşler tamamen çocuk merkezli olup çoğunlukla 36 - 72 aylık çocuklara yöneliktir. Kazanıma yönelik eğitim veren bu yerlerde yaratıcılığı ön planda tutarlar. Bu durum da bebeğiniz için oldukça büyük avantaj sağlar. Ailenin katılımının da önemli olduğu okul öncesi eğitim programlarında her yaş grubu için farklı etkinlikler düzenlenir. Bu etkinlikleri düzenleyenler ise çocuk gelişimi hakkında bilgili olan öğretmenlerdir. Hangi yaş grubunun neye ilgisi olduğu, o yaş grubuna neyin öğretilmesi gerektiği gibi soruların cevaplarını bilip buna uygun hareket ederler. Geliştirilmeye her zaman açık olan bu programlarda çocuğun deneyim kazanmasını sağlarlar ve onlar için özgür bir ortam oluştururlar.

Problem çözme ve oyun oynama, 0 – 3 yaş arası eğitimdeki en temel etkinliklerdendir. Çocuklar ailelerinin dışında en çok bu eğitim kurumlarında zaman geçireceği için okulun içi ve dışı da oldukça önemlidir. Binanın çocuklara sıcak gelmesi ve o ortamda bulunmak istemeleri bu konunun en önemli maddeleri arasında yer alır. Çocuklarınızın mutlu bir şekilde eğitim alacağı kuruma gidip gelmesi için kurumun; rahatça oyun oynayabilecekleri kadar büyük bir alana sahip olması, aydınlatması, lavaboları hatta renkleri bile büyük bir dikkatle incelenmelidir. Çocuklar yeni şeyleri görmeye, duymaya ve keşfetmeye meraklı olduklarından bu eğitim kurumunun nerede olduğu da oldukça önemlidir. Gürültüden uzak ve trafiğin olmadığı yerlerde, en fazla iki katlı olan ve ayrı bir binada bulunan kurumlar çocuk eğitimi için ideal yerlerdir.

En iyi öğrenme biçimi deneyime dayalı olandır ve bunun için çocukların dilediği zaman kullanabilecekleri materyallerinin mevcut olması gerekir. Çocuklara uygun olarak düzenlenmiş olan bu alanlarda çocuklar materyalleri kullanmak isteyeceklerdir ve bu da sosyalleşmeyi getirecektir. İç mekanda dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de bu eşyaların çocuklara zararlı olup olmayacağıdır. Ortalıkta keskin, sivri aletler veya köşeler bulunmamalı, oynadıkları ürünler zararlı bir maddeden yapılmamalı, ıslak zeminler mevcutsa kaymayan bir malzemeden yapılmalı… Söz konusu olan çocuklar ve çocuk eğitimi olunca her bir ayrıntıya dikkat edilmesi gerekir. Tavan yüksekliğinden tutun da ısıtma sistemine, ses yalıtıma kadar her şey araştırılıp, öğrenilip ona göre tercih edilmelidir.