Hangi ülkede yurtdışı eğitim istiyorsunuz?

Yurtdışı Dil Okulları

Hangi ülkede yaz okulu bakmak istiyorsunuz?

Yurtdışı Yaz Okulları

Hangi ülkede üniversite bakmak istiyorsunuz?

Yurtdışı Üniversiteleri

Yurtdışı Eğitim Hakkında

Yurtdışı eğitim programları; birçok öğrenci tarafından değerlendirilmek istenen ve avantaları oldukça fazla olan bir eğitim çeşitidir.

Kendi ülkesinde eğitim gören ancak yurtdışındaki kültürü ve olanakları yakından görmek isteyen öğrenciler için birçok avantajı da beraberinde getirmektedir.

Yurtdışı eğitim programlarına katılan öğrenciler oldukça fazla olanak ile karşılaşırlar. İlk olarak gittikleri ülkede yabancı dillerini geliştirebilir ve yeni diller öğrenmek için temel sağlayabilirler.Ayrıca kendi ülkelerine döndüklerinde gelişmiş yabancı dilleri sayesinde iş alanında da önünü açmakta ve yeni imkanlar sağlamaktadır.Bu da mesleklerinde ilerlemek ve kendilerini geliştirmekle ilgilidir.Aynı zamanda yurtdışı eğitim programı ile gittikleri ülkenin kültürünü yakından tanımak ve yeni insanlar tanımak ise diğer önemli avantajıdır.Bu sayede dünyanın çeşitli yerlerinden gelen insanlar ile iletişim halinde olarak daha geniş bir çevre ve kültürel sentez oluşturabilmektedirler.Yeni yemekler ve farklı coğrafyalardaki yaşamları görerek genel kültür bakımından da kendilerini geliştirebilirler.Bu sayede ise farklı bakış açıları kazanıp olaylara daha farklı pencerelerden bakabilirler.Değişik ve yaratıcı fikirler sunarak topluma daha faydalı bireyler haline gelirler.Aynı zamanda toplumsal bilinçlerini de kuvvetlendirirler.Geri döndüklerinde ise artık dünyanın çeşitli yerlerinde arkadaşlara ve gelişmiş seviyedeki yabancı dillerine sahiptirler.Bu nedenle imkanı olan her öğrencinin deneyimlemesi gereken bir eğitim çeşididir.

Yurtdışı eğitim programları ise şu şekildedir;

1.    YURTDIŞI DİL OKULLARI

Yurtdışı dil okulları; gidilen ülkeye ve okula göre değişim göstermektedir.Her yerde aynı kalitede ve aynı ücrette değildir.Bu nedenle fiyat konusunda ülkeye ve özelliklerine göre değişiklik göstermektedir.Gidilen ülkenin ekonomisi ve şartları ücreti belirlemede önemli bir kriterdir.Akıcı bir şekilde dil öğrenmek ve eşsiz bir deneyim yaşamak isteyen öğrencilerin tercih ettiği bir eğitimdir.Eğitim sistemleri ise yaşlara ve kalma süresine göre değişiklik gösterir. 19 farklı ülkenin sunduğu dil eğitimi arasından size en uygun olanını seçebilirsiniz.

2.    YURTDIŞI YAZ OKULLARI

Kendi ülkelerinde eğitimlerine devam eden öğrencilerin yaz tatilleri daha aktif ve verimli geçirmeleri için değerlendirebilecekleri bir eğitim çeşididir.Böylece erken yaşta diğer ülkeleri görmek ve farklı şeyler deneyimlemek gibi bir şans kazanırlar.Farklı kültürler ve insanlar ile tanışarak yeni coğrafyaları tanırlar.Böylece daha sosyal ve girişimci bireyler haline gelirler.Erken yaşta kazanılacak bu tecrübe öğrencinin kişisel gelişimi, kendine olan güveni ve olaylara bakış açısını etkilemektedir. Ailelerinden ayrı kalan çocukların sorumluluk duyguları gelişir ve kendi kendilerine yaşamayı öğrenirler.Yalnızca dil eğitimi değil kişisel gelişim açısından ve kültürel deneyim açısından da oldukça faydalıdır.Hem bireysel hem de gruplar halinde katılım sağlanabilir.

3.    YURTDIŞI ÜNİVERSİTE

Yurtdışında okumak çoğu öğrencinin hayalidir.Yurtdışında aldığı diploma sayesinde çok daha iyi imkanlarda çalışma ve iş alanı oluşturmaktadır.Ayrıca yurtdışında geçirdiği süre boyunca dünyanın farklı yerlerinden insanlar tanıyarak diğer ülkelerle de irtibat halinde bulunma şansına sahiptir.Dünyanın her yerinden edindiği arkadaşlar sayesinde global iş alanları da kazanabilir.Ancak bunlar kişinin kendini geliştirmesi ve çalışması ile gerçekleşir.Bu nedenle yurtdışı üniversite eğitimini tamamladıktan sonra da kendini geliştirmeli ve daha iyisi için çalışmalıdır.

4.    YURTDIŞI MASTER/ MBA PROGRAMLARI

Her yıl aynı bölümden binlerce mezun verilen üniversiteler ve üniversite diplomaları günümüzde tek başlarına yeterli gelmemektedir.Bu nedenle mezun olduktan sonra da kendimizi her anlamda geliştirmeli ve ilerletmeliyiz.Diğer rakiplerimizden bizi ayıran bir özelliğimiz olmalıdır.Bu yüzden de her zaman yurtdışı masterları tercih edilen yöntemlerin başında gelmektedir.Yurtdışında aldığınız eğitim sayesinde daha bilgili, donanımlı ve prestijli bir hale geleceksiniz.Ve iş hayatında tercih edilen nitelikte bir hale geleceksiniz.

Dünyanın her yerinden binlerce kişinin ilgisini çeken master programları birbirinden farklı birçok çeşitte sunmaktadır. İngiltere, ABD ve Kanada yurtdışında master yapmak isteyenler için en çok tercih edilen ülkeler arasında yer almaktadır.Ama özellikle Almanya, Avusturya, Macaristan ve Polonya gibi Avrupa Birliği ülkeleri son yıllarda çok daha ilgi çekici programlar sunarak odak noktası haline gelmeyi başarmışlardır.

Birçok ülkede sağlanan yurtdışı master programları fiyatlar yönünden de farklılıklar göstermektedir.Bazı ülkelerde üniversiteler ücretli iken bazı ülkeler üniversitelerdeki eğitimleri ücretsiz olarak vermektedir. Ancak eskiye oranla günümüzde gelişen teknoloji ve ulaşım yolları ile yurtdışında eğitim daha da kolaylaşmıştır.Herkese uygun fiyat aralığında eğitimler ve ülkeler bulunmaktadır.

Yurtdışında master yapmak çok güzel bir deneyim ve eğitim olanağı sağlar.Ancak genel anlamda çoğu yerde benzerlik gösteren bazı şartları da bulunmaktadır.Bazı ülkelerdeki şartlar diğerlerine göre daha ağır olabilir. İlk olarak master yapmak isteyen adayların genellikle TOEFL ya da IELTS gibi dil sınavlarının yanısıra, GMAT ve GRE gibi yeterlilik sınavlarını da vermeleri gerekir.Ancak bazı ülkelerde şartlar çok daha hafiftir.Yalnızca dil sınavı ile yeterlilik ölçülür.

Yurtdışı master programları sırasında gittiğiniz ülkede masraflarınız olacaktır.Bu nedenle çoğu kişi gittiği ülkede çalışmak ve para kazanmak ister. Çoğu zaman bu mümkündür. Ülkelerin birçoğunda master yapan öğrencilere, haftalık belirli bir sınırda çalışma izni verilir.Kimi ülkelerde part time çalışmaya izin verilirken kimi ülkede de 20 saat çalışmaya müsaade edilebilir.Bazı ülkelerde ise çalışma şartları dersleri aksatmayacak şekilde düzenlenerek izin verilir.Bu şekilde hem eğitiminizi alabilir hem de çalışarak birikim yapabilirsiniz.

Yurtdışında eğitim aldıktan sonra özgeçmişinizde sizi diğer kişilerden öne geçirecek bir noktanız olacaktır.Ancak eğitim sonrası çalışmalarınız ile yurtdışında da çalışma imkanı sağlayabilirsiniz.Master sonrası çalışma koşulları ülkelere göre değişiklik gösteriyor.Bazı ülkelerde çalışma izni 1 yıl iken bazı ülkelerde ise 2 yıldır.

Yurtdışında master yapabilmeniz için öncelikle dil yeterlilik testine tabii tutulursunuz.Ancak yabancı dil öğrenmek konusunda sorun yaşayan ve yeterli İngilizceye sahip olmayan kişiler için köprü programlar vardır.Köprü programlar ile öncelikle size en uygun üniversite ve master programı belirlenir ve üniversiteye başvurunuz yapılır. Üniversiteden kabul edildiğinizde şartlı kabul belgesi gelir.Bu belge yeterli seviyede İngilizce öğrendiğinizde yurtdışı eğitiminize başlayabileceğinizi gösterir.Köprü program yardımı ile ön kayıt yaptırmış olursunuz.Bunun ardından yurtdışında dil eğitiminiz başlar ve eğitim sonunda master yapmaya başlayabilirsiniz.

5.    YURTDIŞI SERTİFİKA VE DİPLOMA PROGRAMLARI

Genellikle yeni mezun olmuş ve kendini geliştirmek isteyen kişiler tarafından tercih edilmekte olan yurtdışı sertifika ve diploma programları; iş hayatında ve kişisel gelişim anlamında kişiye oldukça fazla şey katmaktadır.

Yurtdışında eğitim alma imkanı olmamış ancak bu eksikliği gidermek isteyen kişiler için faydalı bir eğitim tarzıdır. Öğrenci eğitimini tamamladıktan sonra gittiği ülkenin iyi şirketlerinden birinde staj yapabilir. Bu da kişi için oldukça faydalı olacaktır.Hem özgeçmişinde yurtdışı eğitimi olması gelecekteki iş olanakları açısından fayda sağlayacak hem de yurtdışındaki çalışma standartları hakkında bilgi sahibi olacaktır.

Yurtdışında eğitim almak isteyen kişiler için oldukça uzun bir eğitim süreci gerekmektedir.Bu süreci uzun bulan kişiler için yurtdışı sertifika programları avantaj sağlamaktadır.En az 4 hafta en uzun ise 1 yıl devam etmektedir.Her yurtdışı eğitiminde olduğu gibi bu programlara katılabilmek için iyi düzeyde İngilizce bilme ve bunu TOEFL veya IELTS gibi resmi bir sınav sonucu ile belgeleme şartı vardır. İngilizce seviyesi yeterli olmayan kişiler ise en az 3 ay dil eğitim almak zorundadır.

Sertifika programları ise şu şekildedir; Proje Yönetimi, Finans, İşletme, Pazarlama, Uluslararası Ticaret, Bilgi Sistemleri, Telekomünikasyon Mühendisliği, Küresel Yönetim, Yeni İş Geliştirme, MBA Öncesi Sertifika Programı, Dijital Görüntüleme, Web Yayıncılığı, Seyahat, Turizm, Konukseverlik Yönetimi, Halkla İlişkiler, Uluslararası İşletme, Web Tasarımı ve Yönetimi, E-Ticaret, İnsan Kaynakları, Moda, Moda Tasarımı, Gemicilik, Taşıma, Lojistik şeklindedir. Bu alanlarda sertifika programları için başvurabilirsiniz.

6.    YURTDIŞI LİSE DEĞİŞİM PROGRAMI

Dünyanın farklı yerlerinden başvurular yapılan lise değişim programı; lise eğitimi alan öğrenciler tarafından tercih edilmektedir.Kendini geliştirmek isteyen öğrenciler için oldukça güzel imkanlar sunmaktadır.

Lise değişim programı ile eğitim alan öğrenciler ülkelerine döndüklerinde Milli Eğitim Bakanlığına başvuru yaparak denklik alabilmektedirler.Bu sistem sayesinde küçük yaşta sorumluluk alma, farklı kültürler ile tanışma ve dünyanın birçok yerinden arkadaşlar edinebilirler.Bu sayede ise kişisel gelişim açısından oldukça olumlu etkileri vardır.Aynı zamanda üniversite ve iş hayatlarında özgeçmişlerinde yurtdışı eğitim olacağı için talep gören biri haline geleceklerdir.Küçük yaşta pek çok deneyimle ve yabancı dilini geliştirmiş olarak ülkelerine dönen öğrenciler çok daha sosyal ve başarılı olacaklardır.

Yurtdışında devlet liselerindeki programları tercih eden öğrenciler aile yanında konaklama seçeneğine sahiptir. Aynı zamanda da okulların yurtlarında da konaklama yapabilirler.

Bu program için katılım şartları ise şu şekildedir;

  • Öğrencinin son 2 yıllık ortalamasının 70’ten yüksek olması
  • ELTİS İngilizce sınavından 220 ve üstü puan alınması ve tercih edilen ülkeye göre istenen dil yeterliliğinin sağlanması
  • Yapılacak sözlü mülakatın başarı ile tamamlanması gibi şartlar aranmaktadır.Ancak bu şartlar ülkeden ülkeye göre farklılık göstermektedir.

ELTİS sınavı ise öğrencilerin gidecekleri ülkelerdeki eğitim için yeterli İngilizce seviyesine hakim olup olmadıklarının ölçüldüğü bir sınavdır.Gidilen ülkedeki eğitimin ve hayatın tamamı İngilizce olacağı için yeterli seviyede İngilizce bilmeyen kişiler programa kabul edilmemektedir.

Yurtdışında pek çok ülke seçeneği sağlayan programda en çok tercih edilen ülkeler Amerika ve Kanada’dır.Aynı zamanda İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, İrlanda gibi ülkelerde oldukça rövanştadır.Lise eğitimini yurtdışında tamamlayan öğrenciler gerekli dil eğitimlerini tamamladıktan sonra üniversite eğitimlerini de tamamlayabilirler.Bu nedenle yurtdışı eğitimi oldukça önemlidir.

Yurtdışı eğitim programları oldukça fazla imkan ve çeşit sunmaktadır.Kendinize ve hedeflerinize uygun eğitim ile gelecekte kariyerinizde veya okul hayatınızda çok daha başarılı olabilirsiniz.