Tüm Üniversiteler Arasından
Aradığınızı Bulun!

Üniversiteler hakkında bilgi alabilir, dilediğiniz üniversite ile iletişime geçerek fiyat bilgisi sorabilirsiniz

İstanbul Özel Üniversiteleri

Hangi şehirde üniversite bakmak istiyorsunuz?

Üniversite Bölümlerinin Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Son Eğitim Makaleleri

Okul ve eğitim ile ilgili özenerek çok güzel yazılar hazırlıyoruz. Belki siz de kendiniz için faydalı makaleler bulabilirsiniz.

Bütün Makaleler

2024 Üniversite Taban Puanları

Üniversite sınavında puan elde ettikten sonra, en az puan kadar önemli olan diğer konu olan üniversite yerleştirme kriterleri devreye girer. Bunlardan en önemlisi ve hemen her öğrencinin yakından bildiği konulardan birisi taban ve tavan puanlardır. Üniversite araştırmasını yapan, okuyacağı bölümler hakkında bilgi edinen öğrenciler için üniversite taban puanları, her yıl üniversite tercihleri yapılmadan önce açıklanır ve öğrenciler buna göre bölüm tercihlerini yaparlar.

Üniversite taban puanları, sınava giren öğrenci sayısı, bölüm kontenjanı, bölümü ve üniversiteyi tercih eden öğrenci sayısı, okul ücretleri ve mesleğin sağladığı kazanç gibi birçok kriterin bir araya gelmesi ile belirlenir. Üniversite taban puanları, genel bir isim olarak söylense de aslında üniversitenin her bölümünün taban puanı birbirinden farklı olmaktadır. Bu nedenle üniversite taban puanları 2024 değerlendirirken öncelikle üniversiteyi, sonra da bölümü seçmek ve ona göre taban puanını kontrol etmek gerekir.

Üniversite taban puanları 2024 listesinde birkaç farklı sütun bulunur. İlk sütunda üniversite ismi ve bulunduğu şehir yazarken, ikinci sütunda bölüm adı ve öğrenim süresi belirtilir. Burada bölüm isminin yanında parantez içerisinde (İÖ) ifadesi yer alabilir. Bu tanım İkinci Öğretim’i ifade eder ve akşamüzeri saatlerinde verilen eğitimdir. Taban puanı örgün öğretime göre daha düşüktür. Aynı zamanda bu sütunda üniversitedeki ilgili bölümün 2 yıllık mı ya da 4 / 6 yıllık mı olduğuna dair bilgi de yer alabilir. 3. sütunda ise sayısal / sözel / eşit ağırlık gibi hangi puan türünü dikkate aldığını gösteren bilgiler yer alır. 4. sütunda kontenjan sayısı yazar, bu da bölüme kaç kişinin alınacağını belirtir. Son 2 sütunda ise 2024 taban puanı ve başarı sıralaması yer alır. Taban puan, barajı geçen öğrencilerin, ilgili puan türünde ilgili bölüme başvurabilmesi için istenen minimum puanı ifade eder. Yani daha açık şekli ile en az bu puana sahip olan öğrencileri kabul edecektir. Son sütunda yer alan başarı sıralaması ise ilgili puan türünde, bölüme son girmiş olan öğrencinin başarı sırasını ifade eder. Öğrenciler üniversite tercihlerini yaparken, 2024 taban puanlarını dikkate alarak tercih sıralamasını oluştururlar.

2024 üniversite taban puanlarını değerlendirirken, daha önceki yıllara ait üniversite taban puanları da göz önünde bulundurulmalı ve ona göre tercihler yapılmalıdır.