Bütün Özel Okulların Bursluluk Sınavı Tarihleri

January 2021

2 - 3 January
Sınav Eğitim Kurumları Bursluluk Sınavı Tarihi
9 - 10 January
Uğur Okulları Bursluluk Sınavı Tarihi
9 - 10 January
Çözüm Eğitim Kurumları Bursluluk Sınavı Tarihi
13 - 23 January
Doğa Koleji Bursluluk Sınavı Tarihi

February 2021

4 - 28 February
Bahçeşehir Koleji Bursluluk Sınavı Tarihi
13 - 21 February
Bilfen Koleji Bursluluk Sınavı Tarihi
2021 Bursluluk sınavları hakkında genel bilgiler

Özel okulların yaptıkları bursluluk sınavları öğrenciler için çok önemli fırsatlar yaratmaktadır. Her bir sınıf için ayrı planlanan ve Doğa Koleji, Bahçeşehir Koleji, Mektebim Okulları gibi Türkiye'ye yayılmış okul gruplarının başta olmak üzere her yıl düzenledikleri sınavlar sayesinde yüzlerce başarılı öğrenci, imkanları kısıtlı olsa bile özel okullara adım atabiliyorlar. Bazı okullar sadece bazı sınıflar için seviye tespit sınavı yaparken, bazı okullar bütün sınıflar için sınav yapmaktadır.

Bursluluk sınavına giriş için ücret alan okullar olmakla birlikte çoğu sınav öğrenciler için ücretsizdir. Sınavların günleri farklılık göstermese de saatleri farklılık gösterebilir. Bu sebeple öncesinde okullardan mutlaka teyit ettirilmelidir. Özel okulların bursluluk sınavlarının bir sonraki yıl için yapıldığı unutulmamalıdır. Örneğin 2021'in Ocak ayında yapılan bursluluk sınavının geçerliği olacağı ilk dönem 2021-2022 dönemidir.

Bursluluk sınavı soruları nasıldır?

İnternette genel olarak geçmiş yılların bursluluk sınavı örnekleri bulunmamaktadır. Ancak okulların öğrencilerin bilgilerini ölçmekten öte, kabiliyetlerini ölçen ve değerlendiren yapıda sınavlar uygulanmaktadır. Tabi ki temel seviyede matematik, Türkçe bilgisi de sorulur. Ancak daha çok sınava katılacak öğrencinin yoruma dayalı sorularla öğrencinin potansiyeline odaklanılmaktadır. Sınava hazırlığı bu doğrultuda gerçekleştirebilirsiniz.

Özel okulların bursluluk sınavlarına başvurular nereden yapılır?

Pek çok okulun internet sitesi üzerinden başvurular alınmaktadır. Ayrıca yukarıdaki tarihlerin yanında bulunan "Hemen Başvur" butonuna tıklayarak sınavlara Neredeoku.com üzerinden başvurabilirsiniz.