2023 Bütün Özel Okulların Bursluluk Sınavı Tarihleri

Aralık 2022

24 - 25 Aralık
KEY Koleji Bursluluk Sınavı Tarihi

Ocak 2023

7 - 8 Ocak
Uğur Okulları Bursluluk Sınavı Tarihi
7 - 8 Ocak
Birikim Okulları Bursluluk Sınavı Tarihi
7 Ocak
Biltek Okulları Bursluluk Sınavı Tarihi
7 - 8 Ocak
Era Kolejleri Bursluluk Sınavı Tarihi
14 - 15 Ocak
Doğa Koleji Bursluluk Sınavı Tarihi
14 - 15 Ocak
Yönder Okulları Bursluluk Sınavı Tarihi
14 - 15 Ocak
Mektebim Koleji Bursluluk Sınavı Tarihi

Şubat 2023

11 - 12 Şubat
Bilfen Koleji Bursluluk Sınavı Tarihi
18 - 19 Şubat
[Sponsorlu] Final Okulları Bursluluk Sınavı Tarihi
2023 Bursluluk sınavları hakkında genel bilgiler

Özel okulların yaptıkları bursluluk sınavları öğrenciler için çok önemli fırsatlar yaratmaktadır. Her bir sınıf için ayrı planlanan ve Doğa Koleji, Bahçeşehir Koleji, Mektebim Okulları gibi Türkiye'ye yayılmış okul gruplarının başta olmak üzere her yıl düzenledikleri sınavlar sayesinde yüzlerce başarılı öğrenci, imkanları kısıtlı olsa bile özel okullara adım atabiliyorlar. Bazı okullar sadece bazı sınıflar için seviye tespit sınavı yaparken, bazı okullar bütün sınıflar için sınav yapmaktadır.

Bursluluk sınavına giriş için ücret alan okullar olmakla birlikte çoğu sınav öğrenciler için ücretsizdir. Sınavların günleri farklılık göstermese de saatleri farklılık gösterebilir. Bu sebeple öncesinde okullardan mutlaka teyit ettirilmelidir. Özel okulların bursluluk sınavlarının bir sonraki yıl için yapıldığı unutulmamalıdır. Örneğin 2023'ün Ocak ayında yapılan bursluluk sınavının geçerliği olacağı ilk dönem 2023-2024 dönemidir.

Bursluluk sınavı soruları nasıldır?

İnternette genel olarak farklı okullara ait geçmiş yılların bursluluk sınavı örnekleri bulunmamaktadır. Ancak okulların öğrencilerin bilgilerini ölçmekten öte, kabiliyetlerini ölçen ve değerlendiren yapıda sınavlar uygulanmaktadır. Tabi ki temel seviyede matematik, Türkçe bilgisi de sorulur. Ancak daha çok sınava katılacak öğrencinin yoruma dayalı sorularla öğrencinin potansiyeline odaklanılmaktadır. Sınava hazırlığı bu doğrultuda gerçekleştirebilirsiniz. Genel olarak deneme sınavı çözen ve iyi ortalama netlere sahip olan öğrencilerin bursluluk sınavlarında başarılı olduğu gözlemlenmektedir.

Bursluluk sınavları neden hep belirli tarihlerdedi?

Özel okul bursluluk sınavları eğitim kurumlarının hem tanıtım, hem de pazarlama faaliyetleri içindir ve sonraki yıl için kontenjanlarını doldurmaları adına önemlidir. Bir sonraki yılın kayıtlarını erkenden alarak doluluklarını üst seviyeye çıkarmak isteyen eğitim kurumları sınavları Aralık, Ocak, Şubat aylarında yaparak önceden okullarıyla ilgili planlama yapma imkanına sahip olmak isterler. Her okul farklı tarihlerde takvimler oluşturarak en fazla sayıda öğrencinin sınavlara katılmasını sağlamaya çalışırlar.

Özel okulların bursluluk sınavlarına başvurular nereden yapılır?

Pek çok okulun internet sitesi üzerinden başvurular alınmaktadır. Ayrıca yukarıdaki tarihlerin yanında bulunan "Hemen Başvur" butonuna tıklayarak sınavlara Neredeoku.com üzerinden başvurabilirsiniz. Neredeoku.com üzerinden yaptığınız başvurular okullara iletilir ancak başvuruların işleme alınıp alınmadığını okul tarafından teyit edilmesi gerekmektedir.

Okulların bursluluk sınavları ne zaman açıklanır?

Çoğu özel okul grubunun sınavları 1 hafta ile 3 haftalık süreler içinde açıklanmaktadır. Bu okul grubunun büyüklüğüne ve imkanlarına göre değişmektedir. Çoğu okul sınava giren tüm öğrencilere sembolik de olsas %10'luk bir indirim yapmaktadır. Genelde bursluluk sınavını düzenleyen eğitim kurumunun belirli bir son tarihe kadar geçerli indirimlerden faydalanıldığı süreli bursluluk sağlanmaktadır. Okulların kontenjanları sınırlı olduğundan dolayı bursluluk sınavlarında sadece başarılı öğrencileri seçip eğitim kurumlarının bünyesine katma gibi bir eğilimi olmaktadır.