2022 Bütün Özel Okulların Bursluluk Sınavı Tarihleri

Ocak 2022

8 - 9 Ocak
Uğur Okulları Bursluluk Sınavı Tarihi
8 - 9 Ocak
Simya Koleji Bursluluk Sınavı Tarihi
8 - 16 Ocak
Açı Okulları Bursluluk Sınavı Tarihi
8 - 16 Ocak
Saygın Koleji Bursluluk Sınavı Tarihi
15 - 16 Ocak
İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Bursluluk Sınavı Tarihi
15 - 16 Ocak
Sınav Eğitim Kurumları Bursluluk Sınavı Tarihi
16 - 17 Ocak
Sınav Eğitim Kurumları Bursluluk Sınavı Tarihi

Şubat 2022

12 - 13 Şubat
Oğuzkaan Koleji Bursluluk Sınavı Tarihi
12 - 13 Şubat
Kent Eğitim Kurumları Bursluluk Sınavı Tarihi
12 - 20 Şubat
[Sponsorlu] Bilfen Koleji Bursluluk Sınavı Tarihi
12 - 13 Şubat
İstek Okulları Bursluluk Sınavı Tarihi
13 - 13 Şubat
Kültür Eğitim Kurumları Bursluluk Sınavı Tarihi
19 - 20 Şubat
Final Okulları Bursluluk Sınavı Tarihi
19 - 26 Şubat
Bahçeşehir Koleji Bursluluk Sınavı Tarihi
26 - 27 Şubat
Nun Okulları Bursluluk Sınavı Tarihi
2022 Bursluluk sınavları hakkında genel bilgiler

Özel okulların yaptıkları bursluluk sınavları öğrenciler için çok önemli fırsatlar yaratmaktadır. Her bir sınıf için ayrı planlanan ve İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji, Bahçeşehir Koleji, Mektebim Okulları gibi Türkiye'ye yayılmış okul gruplarının başta olmak üzere her yıl düzenledikleri sınavlar sayesinde yüzlerce başarılı öğrenci, imkanları kısıtlı olsa bile özel okullara adım atabiliyorlar. Bazı okullar sadece bazı sınıflar için seviye tespit sınavı yaparken, bazı okullar bütün sınıflar için sınav yapmaktadır.

Bursluluk sınavına giriş için ücret alan okullar olmakla birlikte çoğu sınav öğrenciler için ücretsizdir. Sınavların günleri farklılık göstermese de saatleri farklılık gösterebilir. Bu sebeple öncesinde okullardan mutlaka teyit ettirilmelidir. Özel okulların bursluluk sınavlarının bir sonraki yıl için yapıldığı unutulmamalıdır. Örneğin 2021'in Ocak ayında yapılan bursluluk sınavının geçerliği olacağı ilk dönem 2021-2022 dönemidir.

Bursluluk sınavı soruları nasıldır?

İnternette genel olarak geçmiş yılların bursluluk sınavı örnekleri bulunmamaktadır. Ancak okulların öğrencilerin bilgilerini ölçmekten öte, kabiliyetlerini ölçen ve değerlendiren yapıda sınavlar uygulanmaktadır. Tabi ki temel seviyede matematik, Türkçe bilgisi de sorulur. Ancak daha çok sınava katılacak öğrencinin yoruma dayalı sorularla öğrencinin potansiyeline odaklanılmaktadır. Sınava hazırlığı bu doğrultuda gerçekleştirebilirsiniz.

Özel okulların bursluluk sınavlarına başvurular nereden yapılır?

Pek çok okulun internet sitesi üzerinden başvurular alınmaktadır. Ayrıca yukarıdaki tarihlerin yanında bulunan "Hemen Başvur" butonuna tıklayarak sınavlara Neredeoku.com üzerinden başvurabilirsiniz.

Okulların bursluluk sınavları ne zaman açıklanır?

Çoğu özel okul grubunun sınavları 1 hafta ile 3 haftalık süreler içinde açıklanmaktadır. Bu okul grubunun büyüklüğüne ve imkanlarına göre değişmektedir. Çoğu okul sınava giren tüm öğrencilere sembolik de olsas %10'luk bir indirim yapmaktadır.