Üniversitede eğitimini aldığınız bölümün gelecekteki kariyerinizi tümüyle yönetmesi gerekmeyebilir. Başarılı ve istikrarlı bir kariyer için belirli alanlardaki bilgilere sahip olacak eğitim organizasyonunu sağlamak hedeflerinize uygun bölüm ve bilim dallarına yönelik seçimleri yapmakla başarılabilir. İstediğiniz mesleğe veya kariyere farklı alternatif eğitimlerle de ulaşabileceğinizi unutmamalısınız. 

Belirli bir bölüm gerektiren kariyer seçenekleri:

Tıp Doktorluğu, Diş hekimliği, Hemşirelik, Veterinerlik, Eczacılık gibi sağlık alanındaki meslekler sadece ilgili bölümlerin diplomaları ile icra edilebilir.

Avukatlık için Hukuk bölümü mezuniyeti şartı gerekmekte olup fakülte mezuniyeti sonrası “avukatlık stajı" şartı ekstra olarak aranmaktadır. 

Mimarlık için üniversitelerin 4 yıllık mimarlık bölümünden mezun olmanız gerekir. Ancak son dönemlerde iç mimarlık, peyzaj mimarlığı gibi alt türleri de revaçta meslekler olduğundan bu konuda yanlış bilgilenmeler söz konusu olabiliyor. Ya da benzer işlere odaklanan farklı disiplinler karıştırılabiliyor. Örneğin İnşaat mühendisliği ve Mimarlık sıklıkla birbirine karışan iki farklı bölüm. Ancak kişi isterse bu iki bölümden birini okurken diğeri için fark dersleri de vererek Çift Anadal Programı (ÇAP)’nı tamamlayabilir ve iki bölümünde diplomasına sahip olabilir.

 

Bölüm bağımlılığı olmadan yapılabilecek meslekler:

Muhasebe veya Finans alanında bir kariyer hedefliyorsanız sadece bir bölüme odaklanmanız gerekmeyebilir. Ekonomi, İktisat, İşletme, Maliye gibi bölümlerden mezun olarak bu alanda uzmanlaşabilirsiniz. Hatta Matematik veya İstatistik gibi farklı disiplinlere ait mezuniyetiniz sonrası gerçekleştireceğiniz lisans üstü eğitimler ile de kariyerinizi bu alanda planlayabilirsiniz.

Bilişim alanında bir kariyer için illa Bilgisayar Mühendisliği diplomasına sahip olmanız gerekmeyebilir. Bilişim alanında bir kariyer ilgili bölümlerden 2 veya 4 yıllık bir eğitim almanız ve profesyonel eğitiminize uzmanlaşacağınız bilişim konusunda devam etmeniz bir seçenek olabilir. Bilgisayar Programcılığı, Yazılım Mühendisliği, Yönetim Bilişim Sistemleri, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar ve Enformatik gibi bölümlerden mezun olarak rahatlıkla bilişim kariyerinizi inşa edebilirsiniz.

İnsan Kaynakları gibi bir alanda çalışmak ve kariyerinizi planlamak istiyorsanız farklı disiplinlerden gelmeniz sorun olmayacaktır. İşletme, İktisat, Psikoloji, Endüstri Mühendisliği, Kamu Yönetimi gibi birçok farklı bölüm bu alanda bir kariyer inşa etmeniz için yeterli olacaktır.

Satış ve Pazarlama bazlı mesleklerde hangi bölümden mezun olduğunuzdan çok hangi yeteneklere sahip olduğunuz önem taşımakta. Bu anlamda belli bir ürün ve hizmet grubuna odaklanmış satış ve pazarlama kariyerinde iletişim, ikna, müzakere gibi yetenekler ile ürünün yapısına uygun eğitimi almış olmak yeterli olacaktır. Örneğin medikal bir solüsyonun satışından sorumlu olduğunuz pozisyonda kimya bölümünden mezun olmanız size avantaj sağlayacaktır, ancak temel şart olmayacaktır. Sahip olduğunuz temel yeteneklerin yanında sektörünüze yakın alanlarda eğitim almanız tercih edilme sebebiniz olabilir.

Öğretmenlik farklı katmanlarda icra edilen bir meslek türü. Okul öncesi eğitim öğretmenliğinden, mesleki eğitime dil eğitiminde akademisyenliğe kadar uzanan bu alanda temel eğitim fakültesi eğitimlerinin haricinde formasyon eğitimlerinin ekstra alınması da gerekmekte. Örnek vermek gerekirse Matematik bölümü ve Matematik öğretmenliği birbirinden farklı bölümlerdir. Temelde çok benzer dersler alınmakla beraber Matematik öğretmenliğinden mezun olduğunuzda bu konuda eğitim kurumlarında direkt olarak çalışmaya başlayabilirsiniz. Matematik bölümünden mezun olursanız Matematik öğretmenliği sizin kariyer alternatiflerinizden sadece birisidir.

Sonuç olarak sizlere geleceğinizde sahip olmak istediğiniz kariyer için üniversite bölüm tercihinizi yaparken nasıl bir bakış açısına sahip olmanız gerektiğinin ip uçlarını vermek istedik. Bu konuda sizlere daha detaylı bilgi aktarımında bulunabilecek danışmanlar her zaman mevcut. Rehber öğretmenlerinize, üniversitelerin tercih danışmanlarına, gelecekteki mesleğinizi şu an icra eden büyüklerinize üniversite tercih aşamasına gelmeden danışmanız size yardımcı olacaktır. Unutmayın ki eğitim ve iş yaşamı uzun soluklu bir maratondur. Bu maratonu yetenekleriniz ve ilgi alanlarınız doğrultusunda şekillendirmek elinizde.