Koronavirüs tedbirleri nedeniyle, bu yıl birçok üniversite online mezuniyet töreni düzenlerken, e-Diploma uygulamasına geçen üniversitelerin sayısında da ciddi bir artış yaşandı.

Koranavirüs pandemisi döneminde Üniversiteler dijital dönüşüme hızla adapte olan kurumlar arasında yer alıyor. Elektronik Belge Yönetim Sistemi kullanan üniversiteler e-diploma uygulaması ile diploma işlemlerini artık çok daha hızlı ve etkin bir şekilde gerçekleştiriyor.

Üniversite yönetimleri Koronavirüs tedbirleri nedeniyle, hem öğrenci hem de öğrenci yakınlarının sağlığını korumak amacıyla bir dizi önlemi hayata geçirdi. Bu yıl birçok üniversite online mezuniyet töreni düzenlerken, e-Diplomaya geçen üniversitelerin sayısında da ciddi bir artış yaşandı. 

Üniversite yetkilileri önceden klasik diplomalarının hazırlanma sürecinin uzun olmasından dolayı mezun olan öğrencilere geçici mezuniyet belgesi verildiğini, öğrencilerin diplomalarını yaklaşık bir yıl sonra alabildiklerini belirtti. Yetkililer, yeni sistem ile e-imzalı diploma ve ekini öğrencilere mezun oldukları anda verebildiklerini ve diplomalarının hazır olduğuna dair öğrencilere bilgilendirme SMS‘i gönderildiğini açıkladı. Elektronik imzalı diplomalar hem Türkçe hem de İngilizce hazırlanarak öğrencilere teslim ediliyor. 

Öğrencilere SMS ile bilgilendirme

Bilkent Cyberpark firmalarından CBKSoft’un Genel Müdürü Salih Kanlı, konuyla ilgili şunları kaydetti: “Ülkemizde bugün itibariyle devlet ve özel olmak üzere toplam 208 üniversite bulunmakta. Her iki üniversiteden biri tarafından tercih edilen enVision Elektronik Belge, Form ve Süreç Yönetim Sistemimiz ile üniversitelerde ciddi bir zaman ve maliyet tasarrufu sağlanıyor. Geliştirdiğimiz yazılım sayesinde üniversitelerimizin kağıt bazlı tüm iş süreçlerini kesintisiz otomasyon ile tam entegre dijital bir ortama aktarıyoruz.”

Genel Müdür Kanlı, sosyal mesafenin koronavirüs ile mücadele çok önemli olduğunu vurgulayarak,  “Elektronik imzalı diploma uygulaması da bu anlamda kayda değer bir örnek. Uygulama ile geçici mezuniyet belgeleri tarihe karışırken, yeni mezunlar artık uzun süre beklemek zorunda kalmadan e-imzalı diplomalarına kavuşuyor. Üstelik toplu mezuniyet törenlerindeki olası riskler de böylelikle ortadan kalkmış oluyor.” diyerek sözlerini tamamladı.