Bir meslekten olmayan kişiye tarif kitapları, belirli bir yemeği nasıl hazırlayacağına dair hiçbir fikri olmayan bir kişinin böyle bir yemeği gerçeğe dönüştürmek için bir başkasına gidip bir rehber olarak benimsediği bir yön kitabı olabilir. Bununla birlikte, bir aşçılık dersi, kitabın bir yönden daha fazlası olduğunu yansıtacak şekilde nasıl okunacağını öğretir. Kitap, yalnızca bir dizi yönerge olarak kabul ediliyor ve bunlardan bazıları, belirli bir yemeğin nasıl görünmesini istediğinize dair en harika tat veya görünümle sonuçlanmayabilir. Bu talimatları yorumlamak, bir şefin zihninde daha çok işe yarar, öyle ki, sürekli pratik yaparak, baskılarda kilitlenmiş talimat dizisini kendi tarzında hayata geçirebilir. Bu, esasen tarifleri yorumlamanın mükemmel bir yoludur ve bunu mutfağınızda öğrenemezsiniz.

 

Aşçılık Mesleğinde Gerekli Özveri!

 

Bu, yapılan işi sevmekten gelir. Ve aşçılık söz konusu olduğunda, bunu kolay olduğu için değil, yeterli bilgi ve emekleri toplayarak hazırladığınız şeyin iğrenç olamayacağından emin olduğunuz için seversiniz. Bir noktada herkes belirli bir yemeğin sonucunun ne olacağından korkar, özellikle dört kişiden fazla misafir ağırlanıyorsa, günü kurtarmaya çalıştığınızda veya ailenizden başka anlayabilecek insanlar için genel bir akşam yemeği hazırlamaya çalıştığınızda oldukça zorlu olabilir. Fazladan bir baharat veya çeşninin biraz eklenmesi bütün bir yemeğin kötü sonuçlanmasına neden olabilir. Bununla birlikte, bu kurslara katılarak, aşçılığınızda güven sergileme sanatında ustalaşmanızı sağlayacak bilgi ve becerileri edinmiş olursunuz. Mutfağınızda sadece teknikleri deneyerek yemek pişirme öğrenilebilir ancak aşçılık okuluna veya genel yemek kurslarına katılarak eğitim alınabilir ve güvenin temeli olan gözlem yoluyla bilme sanatında tecrübe kazanılır. Bu yüzden, özellikle sadece en iyinin hayatta kalacağı aşçılık dünyasında bir şeyi gerçekten hızlı bir şekilde düzeltmeye çalışırken kendi yeteneklerinden şüphe duyulmasına gerek kalmaz. 

 

Yemek Sunumlarının Etkisi Nedir?

 

Bu, yemek hazırlamanın ve sonrasının amaca ulaştığı andır ve sonuç için elzem bir yerdir. Temel öğeleri olağanüstü bir şeye dönüştürmenin mümkün olan en iyi yollarının genel arayışından ve çok zor yanlarından olan sunum kısmı, tecrübe ve özgünlük istemektedir. Bir yemek hazırlamak başka bir şeydir ve yemeği tüm duyulara hitap eden bir yemek yapmak başka bir şeydir. Bu, kendi başına özel beceriler gerektirir. Hiç kimse iyi kaplanmış bir yemeği tatma dürtüsüne direnmez ancak damak tadı gerçekten aşina olduğu bir şey olmadığı ortaya çıktığında sunum devreye girer çünkü her zaman yemek yeme isteği vardır.

 

Eğitimin katkıları Neler Olacaktır?

 

Her baharat için bir zamanlama ve her çeşniyi uygulamanın uygun yolu vardır. Her şeyi bir araya getirip lezzetinin, baharatları doğru zamanda getirilmiş bir yemek kadar güzel olmasını bekleyemezsiniz. Ve bazen, belirli bir yemek için, daha iyi bir tat elde etmek için aynı baharat setini birden fazla kez uygulamanız gerekebilir. Bu sebepten bilirkişiler tarafından eğitim almak oldukça önemlidir.


Türkiye'de Aşçılık Eğitimi Nasıl?


Türkiye'de hem lise düzeyinde hemde üniversite düzeyinde farklı aşçılık okulları bulunmaktadır. Lise düzeyinde Otelcilik ve Turizim Meslek Liselerinde yada tamamen aşçılık mesleğine özelleşmiş Mesleki ve Teknik Liselerde bu eğitimi gençler alabilmektedir. Üniversitelerin 4 yıllık lisans bölümlerinde Gastronomi bölümü olduğu gibi 2 yıllık önlisans programları arasında Aşçılık Meslek Yüksekokulları bulunmaktadır. Hem devlet hem de vakıf üniversitelerinde bulunan bu bölümleri seçerek aşçılık mesleğine adım atabilirsiniz. Akademik hayatına yüksek lisans yaparak devam etmek isteyen aşçılar ise Gastronomi ve Mutfak Kültürü yüksek lisans bölümlerini tezli veya tezsiz programlarla okuyabilirler.


Yurtdışında Aşçılık Eğtimi İmkanı Var mı?


Yurtdışında hem sertifika programı düzeyinde hemde akademik olarak diploma sahibi olabileceğiniz bir çok aşçılık eğitimi seçeceğiniz mevcut. Özellikle batı toplumlarında gastronomi ve yemek kültürü ayrı bir öneme sahip. Dünya çapında bir çok şefin yetiştiği bu okullar Başta Fransa, Amerika, İspanya ve İsviçre gibi ülkelerde bulunmaktadır.