Her öğrenci kendisi için uygun, doğru bir üniversite seçimi yapmak ister. Yanlış üniversite veya yanlış bölüm tercihi, öğrencilerin ilerleyen yıllarda mutsuz bir üniversite öğrenciliği süreci geçirmesine sebep olacağı gibi çalışma hayatında da mutlu olmayacağı bir işte çalışmasına neden olabilir. Doğru üniversite seçiminde öğrencilerin ve ailelerin dikkat etmesi gereken bazı noktaları sizler için maddeler halinde inceliyoruz. 

Seçmek istediğiniz üniversitenin masraflarını göz önünde bulundurun

Üniversite öğrenimi süresindeki tüm masraflar, üniversite seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biridir. Seçmek istediğiniz üniversitenin kayıt ücretleri dışında eğitim süreniz boyunca karşılaşacağınız yaşam masraflarını da göz önünde bulundurmanız gerekiyor. 

Seçmeyi düşündüğünüz üniversitenin fiziki şartları size uygun olmalı

Birçok üniversite büyükşehirde olduğu için büyükşehirlerde yaşamanın avantajlarını ve dezavantajlarını düşünmelisiniz. Sonraki 2 ya da 6 yıl arası süreçte hayatınızın en güzel dönemini geçirmek isteyeceğiniz şehri de aynı zamanda seçerken, iklimine, ulaşımına, sosyal aktivitelerine kadar bir çok noktayı önceden değerlendirerek karar vermelisiniz. Ne kadar farklı parametreyi değerlendirirseniz mutlu olma ihtimaliniz o kadar artacaktır.

Seçeceğiniz üniversite çalışma hayatınız boyunca yanınızda olmalı

Konuyu en sondan ele almak gerekirse; üniversite seçiminde mezun olduktan sonra diplomanızın üzerinde yazacak üniversite isminin kariyer adımlarınızda size ne gibi faydalar sağlayacağını düşünmelisiniz. Üniversite hayatı sizi bu zamana kadar var olduğunu bile bilmediğiniz kariyer fırsatlarına taşıyabilir. Günümüzde birçok üniversite, öğrencilerine kariyer danışmanlığı, anlaşmalı kurumlarda staj olanakları gibi imkanlar da sunabiliyor.