Yazın yaklaşmasıyla birlikte çocuklarda ders çalışma isteğinin azaldığını görmekteyiz. Online eğitimde ebeveynler çocukları ekran başına oturtmakta zorluk yaşıyor. Gerek pandemi süreci nedeniyle, gerekse güzel havaların etkisiyle çocukların ders çalışma isteği azalmış durumdadır. Bu gevşeme durumunu kontrol altına alabilmek için yapabileceğiniz şeyler elbette mevcut.


1- KAHVALTI EKRAN BAŞINDA YAPILMAMALI

Ders sırasında kahvaltı sofrasında olunduğunda çocuğun dikkati yemekte olacak ve dersten verim alamayacaktır. Kahvaltısı bittikten sonra masadan kalkmak isteyecek ve dolayısıyla ekran karşısında da durmak istemeyecektir.

2- DERS SAATİNDE DERSE ODAKLANILMALI

Televizyonun karşısında oturup bir yandan televizyon izleyip bir yandan ders dinlemeye çalışılmaması gerekmektedir. Bu durumda ders dinlemek her zaman sıkıcı bir olaymış gibi gözükecektir. Ayrıca ders esnasında başka bir şeylerle daha ilgilenebileceğini beynine kodlar. Dersi yarıda bırakıp tabletten oyun oynamasına müsaade etmemelisiniz.


3- GÜN BOYU ÖDEV YAPTIRMAYIN

Çocuğu tüm gün ödev için zorladığınızda, hiçbir zaman derslerine ve ödevlerine tam olarak odaklanamaz çünkü dayatılma hissettiğinde; ödevinin bir sorumluluk olduğunu değil bir ceza olduğu kanısına kapılır. Dolayısıyla programınızda ödev yapmak için belli bir zaman olmalı ve bu zamanı gerekmediği sürece aşmamalısınız.