Lise Döneminin Önemi

Lise dönemi öğrencilerin hayatında ki en önemli dönemdir. Lisede aldıkları eğitim gelecekleri için çok mühimdir. Öğrenci bu döneminde yapacağı mesleği kafasında oturtur. O mesleğin bölümünü kazanabilmek için çalışır, çabalar, emek verir. Çok zorlu ve stresli bir dönemdir. Aynı zamanda genel olarak öğrencilerin bütün eğitim hayatı boyunca en unutulmaz anılarını biriktirdiği, güzel ve değerli dostlukları kurduğu yıllardır. Bu dönemde gençler yavaş yavaş büyüdüklerini hissederler. Gerçek hayata adım attıklarını hissederler.

Önemli kararlar vermeye başladıkları, verdikleri kararların sorumluluklarını aldıkları ve bu kararların sonuçlarına kendilerinin katlanmaları gerektiğini öğrendikleri dönemdir. Artık çocukluktan çıkarak, geleceklerini şekillendirmeye başlayacaklardır. Tabi bu dönemde ki en önemli verecekleri karar, okuyacakları bölüm, gelecekte yaşamlarını sürdürecekleri meslek seçimi olacaktır. Kritik bir karardır. Genel olarak lise sona kadar sürekli değişir. Tam olarak bir sonuca varan çok azdır. Ama bazı gençlerimiz bu konuda çok net bir hedefe varmış, yıllardır hayalini kurmuş ve lise dönemi de onları bu hayaline götürecek olan dönemdir. Bazıları için ise de lise döneminde kafalarında oturacağını, net bir karara ancak o dönemde varabileceklerini düşündükleri bir karardır. Ama sonuç olarak mesleğe son adım bu dönemde atılır.

Bölümlerin Puan Türleri

Üniversitede var olan bütün bölümler lise döneminde bir puan türüne bağlıdır. Bu puan türleri sayısal, eşit ağırlık ve sözeldir. Lisede ikinci sınıfın sonunda öğrenci istediği bölüme göre, istediği bölüm hangi puan türündeyse o bölümü seçer ve 11. sınıfta o puan türüne bağlı bölümde okumaya başlar. Tabi bu bölüm eğer değiştirmek istenirse 12. sınıfta değişebilir. İstediği bölümde okumaya geçiş yapılabilir. Tıp isteyen, mühendislik isteyen, diş hekimliği, matematik öğretmenliği ve daha da çeşitlendirebileceğimiz bu bölümlerde okumak isteyen öğrenciler sayısal bölümünü, hukuk, psikoloji, iç mimarlık gibi bölümlerde okumak isteyen öğrenciler eşit ağırlık bölümünü, okul öğrencisi öğretmenliği, gastronomi, coğrafya öğretmenliği gibi bölümlerde okumak isteyen öğrenciler de sözel bölümünü tercih etmektedir.

Özel Eğitim Bölümü Puan Türü

Özel eğitim öğretmenliği çok değerli, kıymetli bir bölümdür. Fiziksel ve zihinsel yönden engelli olan çocuklarımıza bir şeyler öğretebilmek, aileleriyle ve arkadaşlarıyla iletişim kurmalarında yardımcı olmayı öğreten bu bölüm ülkemiz için çok önemli bir bölümdür. Bu bölümde yetişen kişilerin, çok nitelikli bir biçimde yetiştirilmeleri gerekir. Çünkü yapacakları meslek çok hassas ve dikkat isteyen bir meslektir. Söz konusu ilgilenecekleri çocuklar özel çocuklardır, hayatları kolay olmayan, çoğu çevre tarafından dışlanmış, kendilerini umutsuzluk halinde gören, sevilmediğini ve eksik olduğunu düşünen çocuklardır. Bu çocukların hayatına dokunabilmek, onları bu dünyaya kazandırabilmek çok önemli, güzel ve aynı zamanda hiçbir hataya müsaade edilmemesi gereken bir alandır. Bu bölüm sözel puan türü ile almaktadır. Bu bölümü kazanmak isteyen öğrencilerin Türkçe ve sosyal bilimlere çok fazla ehemmiyet vermesi gerekir.