2026 yılı özeti
Kaynak: ÖSYM / YÖKAşağıdaki taban puanlar üniversitenin tüm bölümleri arasındaki en düşük ve en yüksek değerlerdir; tek bir bölümün puanı değildir. Bölüm bazlı puanlar için program listesine bakın.
Yıllara göre taban puan aralığı
En yüksekEn düşükEn yüksek taban puan 2026'de 499,356 ile zirveye çıktı, 2026'de 499,356 oldu. En düşük puan 2015–2026 arasında 167,892–224,844 bandında kaldı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | En düşük | En yüksek |
|---|---|---|
| 2015 | 200,983 | 425,856 |
| 2016 | 168,98 | 463,848 |
| 2017 | 170,519 | 455,899 |
| 2018 | 167,892 | 464,504 |
| 2019 | 169,354 | 471 |
| 2020 | 180,62 | 493,466 |
| 2021 | 173,483 | 430,455 |
| 2022 | 214,004 | 482,792 |
| 2023 | 220,84 | 486,105 |
| 2024 | 215,587 | 467,079 |
| 2025 | 211,213 | 478,477 |
| 2026 | 224,844 | 499,356 |
Yıllara göre kontenjan ve doluluk
KontenjanYerleşen2026 yılında 3.917 kontenjanın 3.885 tanesi doldu; doluluk oranı %99.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kontenjan | Yerleşen | Doluluk |
|---|---|---|---|
| 2016 | 10.025 | 9.561 | %95 |
| 2017 | 5.165 | 3.740 | %72 |
| 2018 | 4.426 | 3.699 | %84 |
| 2019 | 4.117 | 3.692 | %90 |
| 2020 | 3.945 | 3.739 | %95 |
| 2021 | 3.901 | 2.736 | %70 |
| 2022 | 4.395 | 4.352 | %99 |
| 2023 | 4.601 | 4.530 | %98 |
| 2024 | 4.436 | 4.313 | %97 |
| 2025 | 3.794 | 3.740 | %99 |
| 2026 | 3.917 | 3.885 | %99 |
Yıllara göre cinsiyet dağılımı
KadınErkekKadın öğrenci oranı 2016'de %65 iken 2021'de %60 oldu.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kadın | Erkek | Kadın oranı |
|---|---|---|---|
| 2016 | 3.314 | 1.796 | %65 |
| 2017 | 1.831 | 1.581 | %54 |
| 2018 | 1.840 | 1.585 | %54 |
| 2019 | 2.034 | 1.658 | %55 |
| 2021 | 1.647 | 1.089 | %60 |
Öğrencilerin geldiği iller
4.905 öğrenci · 15 il- Ankara793
- Kayseri619
- Konya236
- Adana221
- Kahramanmaraş217
- Aksaray213
- İstanbul193
- Yozgat179
- Mersin176
- Nevşehir163
- Kırıkkale158
- Gaziantep102
- Şanlıurfa99
- Antalya96
4.905 öğrencinin 1.440 tanesi (%29) Kırşehir çıkışlı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| İl | Öğrenci | Pay |
|---|---|---|
| Kırşehir | 1.440 | %29 |
| Ankara | 793 | %16 |
| Kayseri | 619 | %13 |
| Konya | 236 | %5 |
| Adana | 221 | %5 |
| Kahramanmaraş | 217 | %4 |
| Aksaray | 213 | %4 |
| İstanbul | 193 | %4 |
| Yozgat | 179 | %4 |
| Mersin | 176 | %4 |
| Nevşehir | 163 | %3 |
| Kırıkkale | 158 | %3 |
| Gaziantep | 102 | %2 |
| Şanlıurfa | 99 | %2 |
| Antalya | 96 | %2 |
Sık Sorulan Sorular
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi taban puan aralığı nedir?
2026 verilerine göre Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi bölümlerinin taban puanları 224,844 ile 499,356 arasında değişiyor.
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi kontenjanları doluyor mu?
2026 yılında 3.917 kontenjanın 3.885 tanesi doldu; doluluk oranı %99.
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi öğrencileri en çok hangi illerden geliyor?
Kırşehir (1.440), Ankara (793), Kayseri (619), Konya (236), Adana (221) en çok öğrenci gönderen illerdir.
Bu istatistikler hangi yıllara ait?
Veriler YÖK kaynaklı olup 2015–2026 dönemini kapsıyor.

