2026 yılı özeti
Kaynak: ÖSYM / YÖKAşağıdaki taban puanlar üniversitenin tüm bölümleri arasındaki en düşük ve en yüksek değerlerdir; tek bir bölümün puanı değildir. Bölüm bazlı puanlar için program listesine bakın.
Yıllara göre taban puan aralığı
En yüksekEn düşükEn yüksek taban puan 2026'de 508,554 ile zirveye çıktı, 2026'de 508,554 oldu. En düşük puan 2015–2026 arasında 167,144–244,736 bandında kaldı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | En düşük | En yüksek |
|---|---|---|
| 2015 | 201,518 | 453,831 |
| 2016 | 168,823 | 473,421 |
| 2017 | 167,144 | 465,985 |
| 2018 | 173,927 | 476,24 |
| 2019 | 170,187 | 482,9 |
| 2020 | 187,719 | 502,576 |
| 2021 | 190,77 | 444,351 |
| 2022 | 220,121 | 501,071 |
| 2023 | 232,726 | 502,705 |
| 2024 | 228,63 | 485,58 |
| 2025 | 236,905 | 491,179 |
| 2026 | 244,736 | 508,554 |
Yıllara göre kontenjan ve doluluk
KontenjanYerleşen2026 yılında 5.887 kontenjanın 5.883 tanesi doldu; doluluk oranı %100.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kontenjan | Yerleşen | Doluluk |
|---|---|---|---|
| 2016 | 13.192 | 13.057 | %99 |
| 2017 | 9.189 | 7.608 | %83 |
| 2018 | 8.377 | 8.071 | %96 |
| 2019 | 8.241 | 8.099 | %98 |
| 2020 | 7.588 | 7.464 | %98 |
| 2021 | 7.735 | 7.086 | %92 |
| 2022 | 7.963 | 7.852 | %99 |
| 2023 | 10.091 | 9.986 | %99 |
| 2024 | 9.462 | 9.388 | %99 |
| 2025 | 6.890 | 6.868 | %100 |
| 2026 | 5.887 | 5.883 | %100 |
Yıllara göre cinsiyet dağılımı
KadınErkekKadın öğrenci oranı 2016'de %61 iken 2021'de %50 oldu.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kadın | Erkek | Kadın oranı |
|---|---|---|---|
| 2016 | 6.286 | 4.054 | %61 |
| 2017 | 3.868 | 3.678 | %51 |
| 2018 | 3.760 | 4.311 | %47 |
| 2019 | 3.985 | 4.114 | %49 |
| 2021 | 3.544 | 3.542 | %50 |
Öğrencilerin geldiği iller
14.163 öğrenci · 15 il- Şanlıurfa821
- Hatay697
- Adana641
- Kahramanmaraş522
- Mersin392
- Adıyaman390
- Osmaniye356
- Diyarbakır317
- Mardin275
- İstanbul173
- Kilis168
- Batman152
- Malatya113
- Şırnak111
14.163 öğrencinin 9.035 tanesi (%64) Gaziantep çıkışlı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| İl | Öğrenci | Pay |
|---|---|---|
| Gaziantep | 9.035 | %64 |
| Şanlıurfa | 821 | %6 |
| Hatay | 697 | %5 |
| Adana | 641 | %5 |
| Kahramanmaraş | 522 | %4 |
| Mersin | 392 | %3 |
| Adıyaman | 390 | %3 |
| Osmaniye | 356 | %3 |
| Diyarbakır | 317 | %2 |
| Mardin | 275 | %2 |
| İstanbul | 173 | %1 |
| Kilis | 168 | %1 |
| Batman | 152 | %1 |
| Malatya | 113 | %1 |
| Şırnak | 111 | %1 |
Sık Sorulan Sorular
Gaziantep Üniversitesi taban puan aralığı nedir?
2026 verilerine göre Gaziantep Üniversitesi bölümlerinin taban puanları 244,736 ile 508,554 arasında değişiyor.
Gaziantep Üniversitesi kontenjanları doluyor mu?
2026 yılında 5.887 kontenjanın 5.883 tanesi doldu; doluluk oranı %100.
Gaziantep Üniversitesi öğrencileri en çok hangi illerden geliyor?
Gaziantep (9.035), Şanlıurfa (821), Hatay (697), Adana (641), Kahramanmaraş (522) en çok öğrenci gönderen illerdir.
Bu istatistikler hangi yıllara ait?
Veriler YÖK kaynaklı olup 2015–2026 dönemini kapsıyor.

