Neredeoku.com
Harran Üniversitesi İstatistikleri kampüs fotoğrafı
Harran Üniversitesi İstatistikleri logosu

Harran Üniversitesi İstatistikleri

  • Şanlıurfa
  • Devlet Üniversitesi
  • 1992 Kuruluş

2026 yılı özeti

Kaynak: ÖSYM / YÖK
Kontenjan4.705428 azaldı
Yerleşen4.67926 kontenjan boş kaldı
Doluluk99%

Aşağıdaki taban puanlar üniversitenin tüm bölümleri arasındaki en düşük ve en yüksek değerlerdir; tek bir bölümün puanı değildir. Bölüm bazlı puanlar için program listesine bakın.

Yıllara göre taban puan aralığı

En yüksekEn düşük
100250400550442,976218,7742015462,341167,3652016454,87166,9352017463,557171,0192018470,54171,9472019492,803185,7972020431,694186,8492021487,145218,7582022486,369230,9772023468,002216,362024477,843228,3282025498,777232,0742026

En yüksek taban puan 2026'de 498,777 ile zirveye çıktı, 2026'de 498,777 oldu. En düşük puan 2015–2026 arasında 166,935–232,074 bandında kaldı.

Tabloyu göster
Harran Üniversitesi yıllara göre taban puan aralığı
YılEn düşükEn yüksek
2015218,774442,976
2016167,365462,341
2017166,935454,87
2018171,019463,557
2019171,947470,54
2020185,797492,803
2021186,849431,694
2022218,758487,145
2023230,977486,369
2024216,36468,002
2025228,328477,843
2026232,074498,777

Yıllara göre kontenjan ve doluluk

KontenjanYerleşen
02.1004.2006.3008.4008.2027.95120165.4354.43220175.2234.62420185.0614.70420194.7334.42220204.4573.67420215.3595.20820227.0796.93520236.8526.62420245.1335.08220254.7054.6792026
Doluluk oranı
%972016
%822017
%892018
%932019
%932020
%822021
%972022
%982023
%972024
%992025
%992026

2026 yılında 4.705 kontenjanın 4.679 tanesi doldu; doluluk oranı %99.

Tabloyu göster
Harran Üniversitesi yıllara göre kontenjan ve yerleşen sayısı
YılKontenjanYerleşenDoluluk
20168.2027.951%97
20175.4354.432%82
20185.2234.624%89
20195.0614.704%93
20204.7334.422%93
20214.4573.674%82
20225.3595.208%97
20237.0796.935%98
20246.8526.624%97
20255.1335.082%99
20264.7054.679%99

Yıllara göre cinsiyet dağılımı

KadınErkek
2016
3.293 · %63
1.947 · %37
2017
1.974 · %50
1.978 · %50
2018
2.295 · %50
2.281 · %50
2019
2.408 · %51
2.296 · %49
2021
1.950 · %53
1.724 · %47

Kadın öğrenci oranı 2016'de %63 iken 2021'de %53 oldu.

Tabloyu göster
Harran Üniversitesi yerleşen öğrencilerin cinsiyet dağılımı
YılKadınErkekKadın oranı
20163.2931.947%63
20171.9741.978%50
20182.2952.281%50
20192.4082.296%51
20211.9501.724%53

Öğrencilerin geldiği iller

7.813 öğrenci · 15 il
Yerel ağırlıklıHer 10 öğrenciden 7'u Şanlıurfa'dan geliyor.
Şanlıurfa5.599
Diğer 14 il toplam2.214
Şanlıurfa dışı illerölçek: en yüksek 484 öğrenci
  • Diyarbakır484
  • Gaziantep337
  • Adıyaman228
  • Mardin222
  • Adana137
  • Kahramanmaraş125
  • Mersin115
  • Batman114
  • Hatay109
  • İstanbul94
  • Osmaniye75
  • Van69
  • Şırnak57
  • Ankara48

7.813 öğrencinin 5.599 tanesi (%72) Şanlıurfa çıkışlı.

Tabloyu göster
Harran Üniversitesi öğrencilerinin geldiği iller
İlÖğrenciPay
Şanlıurfa5.599%72
Diyarbakır484%6
Gaziantep337%4
Adıyaman228%3
Mardin222%3
Adana137%2
Kahramanmaraş125%2
Mersin115%1
Batman114%1
Hatay109%1
İstanbul94%1
Osmaniye75%1
Van69%1
Şırnak57%1
Ankara48%1

Sık Sorulan Sorular

Harran Üniversitesi taban puan aralığı nedir?

2026 verilerine göre Harran Üniversitesi bölümlerinin taban puanları 232,074 ile 498,777 arasında değişiyor.

Harran Üniversitesi kontenjanları doluyor mu?

2026 yılında 4.705 kontenjanın 4.679 tanesi doldu; doluluk oranı %99.

Harran Üniversitesi öğrencileri en çok hangi illerden geliyor?

Şanlıurfa (5.599), Diyarbakır (484), Gaziantep (337), Adıyaman (228), Mardin (222) en çok öğrenci gönderen illerdir.

Bu istatistikler hangi yıllara ait?

Veriler YÖK kaynaklı olup 2015–2026 dönemini kapsıyor.

Puanınız bu aralığa giriyor mu?YKS puanınızı hesaplayın, bu üniversitenin bölümleriyle karşılaştırın.Puan Hesapla
Veri notuSayılar YÖK ve ÖSYM yerleştirme kayıtlarından derlenmiştir ve 2015–2026 dönemini kapsıyor. Bazı yıllarda tüm ölçümler yayımlanmadığı için grafiklerde yıl atlamaları olabilir.