2026 yılı özeti
Kaynak: ÖSYM / YÖKAşağıdaki taban puanlar üniversitenin tüm bölümleri arasındaki en düşük ve en yüksek değerlerdir; tek bir bölümün puanı değildir. Bölüm bazlı puanlar için program listesine bakın.
Yıllara göre taban puan aralığı
En yüksekEn düşükEn yüksek taban puan 2026'de 528,504 ile zirveye çıktı, 2026'de 528,504 oldu. En düşük puan 2015–2026 arasında 147,6–197,759 bandında kaldı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | En düşük | En yüksek |
|---|---|---|
| 2015 | 197,759 | 442,399 |
| 2016 | 167,448 | 499,221 |
| 2017 | 167,192 | 489,615 |
| 2018 | 170,081 | 503,324 |
| 2019 | 167,55 | 497,601 |
| 2020 | 186,309 | 506,54 |
| 2021 | 186,226 | 448,338 |
| 2022 | 185,694 | 503,691 |
| 2023 | 154,441 | 506,202 |
| 2024 | 155,394 | 503,305 |
| 2025 | 160,774 | 523,844 |
| 2026 | 147,6 | 528,504 |
Yıllara göre kontenjan ve doluluk
KontenjanYerleşen2026 yılında 9.833 kontenjanın 7.545 tanesi doldu; doluluk oranı %77.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kontenjan | Yerleşen | Doluluk |
|---|---|---|---|
| 2016 | 7.088 | 6.366 | %90 |
| 2017 | 8.294 | 6.003 | %72 |
| 2018 | 8.127 | 6.729 | %83 |
| 2019 | 7.930 | 6.755 | %85 |
| 2020 | 6.416 | 6.039 | %94 |
| 2021 | 6.559 | 5.693 | %87 |
| 2022 | 8.202 | 8.133 | %99 |
| 2023 | 9.387 | 8.510 | %91 |
| 2024 | 9.877 | 9.197 | %93 |
| 2025 | 10.404 | 7.338 | %71 |
| 2026 | 9.833 | 7.545 | %77 |
Yıllara göre cinsiyet dağılımı
KadınErkekKadın öğrenci oranı 2016'de %61 iken 2021'de %58 oldu.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kadın | Erkek | Kadın oranı |
|---|---|---|---|
| 2016 | 4.506 | 2.849 | %61 |
| 2017 | 2.919 | 2.596 | %53 |
| 2018 | 3.234 | 3.387 | %49 |
| 2019 | 3.359 | 3.396 | %50 |
| 2021 | 3.282 | 2.411 | %58 |
Öğrencilerin geldiği iller
11.254 öğrenci · 15 il- Antalya204
- Bursa192
- Şanlıurfa147
- İzmir141
- Tekirdağ126
- Samsun108
- Diyarbakır107
- Mardin107
- Kocaeli102
- Hatay100
- Balıkesir100
- Van93
- Ordu92
- Adana89
11.254 öğrencinin 9.546 tanesi (%85) İstanbul çıkışlı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| İl | Öğrenci | Pay |
|---|---|---|
| İstanbul | 9.546 | %85 |
| Antalya | 204 | %2 |
| Bursa | 192 | %2 |
| Şanlıurfa | 147 | %1 |
| İzmir | 141 | %1 |
| Tekirdağ | 126 | %1 |
| Samsun | 108 | %1 |
| Diyarbakır | 107 | %1 |
| Mardin | 107 | %1 |
| Kocaeli | 102 | %1 |
| Hatay | 100 | %1 |
| Balıkesir | 100 | %1 |
| Van | 93 | %1 |
| Ordu | 92 | %1 |
| Adana | 89 | %1 |
Sık Sorulan Sorular
İstanbul Aydın Üniversitesi taban puan aralığı nedir?
2026 verilerine göre İstanbul Aydın Üniversitesi bölümlerinin taban puanları 147,6 ile 528,504 arasında değişiyor.
İstanbul Aydın Üniversitesi kontenjanları doluyor mu?
2026 yılında 9.833 kontenjanın 7.545 tanesi doldu; doluluk oranı %77.
İstanbul Aydın Üniversitesi öğrencileri en çok hangi illerden geliyor?
İstanbul (9.546), Antalya (204), Bursa (192), Şanlıurfa (147), İzmir (141) en çok öğrenci gönderen illerdir.
Bu istatistikler hangi yıllara ait?
Veriler YÖK kaynaklı olup 2015–2026 dönemini kapsıyor.

