2026 yılı özeti
Kaynak: ÖSYM / YÖKAşağıdaki taban puanlar üniversitenin tüm bölümleri arasındaki en düşük ve en yüksek değerlerdir; tek bir bölümün puanı değildir. Bölüm bazlı puanlar için program listesine bakın.
Yıllara göre taban puan aralığı
En yüksekEn düşükEn yüksek taban puan 2026'de 474,118 ile zirveye çıktı, 2026'de 474,118 oldu. En düşük puan 2015–2026 arasında 157,965–202,411 bandında kaldı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | En düşük | En yüksek |
|---|---|---|
| 2015 | 202,411 | 387,801 |
| 2016 | 168,564 | 418,858 |
| 2017 | 169,128 | 406,819 |
| 2018 | 175,142 | 368,436 |
| 2019 | 177,205 | 387,023 |
| 2020 | 186,606 | 396,907 |
| 2021 | 188,938 | 362,153 |
| 2022 | 165,116 | 462,834 |
| 2023 | 173,086 | 464,333 |
| 2024 | 179,086 | 440,539 |
| 2025 | 162,285 | 454,759 |
| 2026 | 157,965 | 474,118 |
Yıllara göre kontenjan ve doluluk
KontenjanYerleşen2026 yılında 3.450 kontenjanın 2.545 tanesi doldu; doluluk oranı %74.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kontenjan | Yerleşen | Doluluk |
|---|---|---|---|
| 2016 | 2.694 | 2.170 | %81 |
| 2017 | 3.323 | 2.172 | %65 |
| 2018 | 2.936 | 1.635 | %56 |
| 2019 | 2.206 | 1.431 | %65 |
| 2020 | 1.956 | 1.636 | %84 |
| 2021 | 1.861 | 1.330 | %71 |
| 2022 | 2.516 | 2.009 | %80 |
| 2023 | 2.784 | 2.574 | %92 |
| 2024 | 2.826 | 2.444 | %86 |
| 2025 | 3.015 | 2.457 | %81 |
| 2026 | 3.450 | 2.545 | %74 |
Yıllara göre cinsiyet dağılımı
KadınErkekKadın öğrenci oranı 2016'de %56 iken 2021'de %55 oldu.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kadın | Erkek | Kadın oranı |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1.259 | 971 | %56 |
| 2017 | 1.053 | 1.014 | %51 |
| 2018 | 722 | 801 | %47 |
| 2019 | 745 | 686 | %52 |
| 2021 | 733 | 597 | %55 |
Öğrencilerin geldiği iller
1.960 öğrenci · 15 il- Antalya279
- Hatay216
- Adana164
- Diyarbakır154
- Mersin123
- İzmir113
- Mardin102
- Gaziantep98
- Osmaniye80
- İstanbul79
- Ankara66
- Adıyaman65
- Manisa60
- Bursa48
1.960 öğrencinin 313 tanesi (%16) Şanlıurfa çıkışlı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| İl | Öğrenci | Pay |
|---|---|---|
| Şanlıurfa | 313 | %16 |
| Antalya | 279 | %14 |
| Hatay | 216 | %11 |
| Adana | 164 | %8 |
| Diyarbakır | 154 | %8 |
| Mersin | 123 | %6 |
| İzmir | 113 | %6 |
| Mardin | 102 | %5 |
| Gaziantep | 98 | %5 |
| Osmaniye | 80 | %4 |
| İstanbul | 79 | %4 |
| Ankara | 66 | %3 |
| Adıyaman | 65 | %3 |
| Manisa | 60 | %3 |
| Bursa | 48 | %2 |
Sık Sorulan Sorular
Lefke Avrupa Üniversitesi taban puan aralığı nedir?
2026 verilerine göre Lefke Avrupa Üniversitesi bölümlerinin taban puanları 157,965 ile 474,118 arasında değişiyor.
Lefke Avrupa Üniversitesi kontenjanları doluyor mu?
2026 yılında 3.450 kontenjanın 2.545 tanesi doldu; doluluk oranı %74.
Lefke Avrupa Üniversitesi öğrencileri en çok hangi illerden geliyor?
Şanlıurfa (313), Antalya (279), Hatay (216), Adana (164), Diyarbakır (154) en çok öğrenci gönderen illerdir.
Bu istatistikler hangi yıllara ait?
Veriler YÖK kaynaklı olup 2015–2026 dönemini kapsıyor.

