Neredeoku.com
Ondokuz Mayıs Üniversitesi İstatistikleri kampüs fotoğrafı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi İstatistikleri

  • Samsun
  • Devlet Üniversitesi
  • 1975 Kuruluş

2026 yılı özeti

Kaynak: ÖSYM / YÖK
Kontenjan7.182513 azaldı
Yerleşen7.13745 kontenjan boş kaldı
Doluluk99%

Aşağıdaki taban puanlar üniversitenin tüm bölümleri arasındaki en düşük ve en yüksek değerlerdir; tek bir bölümün puanı değildir. Bölüm bazlı puanlar için program listesine bakın.

Yıllara göre taban puan aralığı

En yüksekEn düşük
100250400550459,987196,9442015480,327172,9692016474,654169,0642017487,568173,1732018492,477170,8452019510,949183,3032020454,331173,892021509,512229,5272022513,106216,3772023497,38231,3812024502,01225,3852025516,244241,2212026

En yüksek taban puan 2026'de 516,244 ile zirveye çıktı, 2026'de 516,244 oldu. En düşük puan 2015–2026 arasında 169,064–241,221 bandında kaldı.

Tabloyu göster
Ondokuz Mayıs Üniversitesi yıllara göre taban puan aralığı
YılEn düşükEn yüksek
2015196,944459,987
2016172,969480,327
2017169,064474,654
2018173,173487,568
2019170,845492,477
2020183,303510,949
2021173,89454,331
2022229,527509,512
2023216,377513,106
2024231,381497,38
2025225,385502,01
2026241,221516,244

Yıllara göre kontenjan ve doluluk

KontenjanYerleşen
03.7007.40011.10014.80014.69413.97320169.8588.43520178.9908.63320188.7098.59520198.5218.39520208.3717.84820219.3419.26820229.7989.69420239.3319.23420247.6957.61920257.1827.1372026
Doluluk oranı
%952016
%862017
%962018
%992019
%992020
%942021
%992022
%992023
%992024
%992025
%992026

2026 yılında 7.182 kontenjanın 7.137 tanesi doldu; doluluk oranı %99.

Tabloyu göster
Ondokuz Mayıs Üniversitesi yıllara göre kontenjan ve yerleşen sayısı
YılKontenjanYerleşenDoluluk
201614.69413.973%95
20179.8588.435%86
20188.9908.633%96
20198.7098.595%99
20208.5218.395%99
20218.3717.848%94
20229.3419.268%99
20239.7989.694%99
20249.3319.234%99
20257.6957.619%99
20267.1827.137%99

Yıllara göre cinsiyet dağılımı

KadınErkek
2016
6.676 · %62
4.066 · %38
2017
4.632 · %57
3.553 · %43
2018
4.496 · %54
3.900 · %46
2019
4.525 · %53
4.070 · %47
2021
4.469 · %57
3.379 · %43

Kadın öğrenci oranı 2016'de %62 iken 2021'de %57 oldu.

Tabloyu göster
Ondokuz Mayıs Üniversitesi yerleşen öğrencilerin cinsiyet dağılımı
YılKadınErkekKadın oranı
20166.6764.066%62
20174.6323.553%57
20184.4963.900%54
20194.5254.070%53
20214.4693.379%57

Öğrencilerin geldiği iller

12.323 öğrenci · 15 il
Bölgeye yayılmışHer 10 öğrenciden 4'u Samsun'dan geliyor.
Samsun5.405
Diğer 14 il toplam6.918
Samsun dışı illerölçek: en yüksek 1.118 öğrenci
  • İstanbul1.118
  • Ordu910
  • Ankara876
  • Çorum619
  • Tokat593
  • Amasya473
  • Trabzon450
  • Giresun397
  • Rize369
  • Kayseri252
  • Yozgat221
  • Kastamonu220
  • Sinop214
  • Kocaeli206

12.323 öğrencinin 5.405 tanesi (%44) Samsun çıkışlı.

Tabloyu göster
Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğrencilerinin geldiği iller
İlÖğrenciPay
Samsun5.405%44
İstanbul1.118%9
Ordu910%7
Ankara876%7
Çorum619%5
Tokat593%5
Amasya473%4
Trabzon450%4
Giresun397%3
Rize369%3
Kayseri252%2
Yozgat221%2
Kastamonu220%2
Sinop214%2
Kocaeli206%2

Sık Sorulan Sorular

Ondokuz Mayıs Üniversitesi taban puan aralığı nedir?

2026 verilerine göre Ondokuz Mayıs Üniversitesi bölümlerinin taban puanları 241,221 ile 516,244 arasında değişiyor.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi kontenjanları doluyor mu?

2026 yılında 7.182 kontenjanın 7.137 tanesi doldu; doluluk oranı %99.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğrencileri en çok hangi illerden geliyor?

Samsun (5.405), İstanbul (1.118), Ordu (910), Ankara (876), Çorum (619) en çok öğrenci gönderen illerdir.

Bu istatistikler hangi yıllara ait?

Veriler YÖK kaynaklı olup 2015–2026 dönemini kapsıyor.

Puanınız bu aralığa giriyor mu?YKS puanınızı hesaplayın, bu üniversitenin bölümleriyle karşılaştırın.Puan Hesapla
Samsun'daki diğer üniversiteler
Veri notuSayılar YÖK ve ÖSYM yerleştirme kayıtlarından derlenmiştir ve 2015–2026 dönemini kapsıyor. Bazı yıllarda tüm ölçümler yayımlanmadığı için grafiklerde yıl atlamaları olabilir.