2026 yılı özeti
Kaynak: ÖSYM / YÖKAşağıdaki taban puanlar üniversitenin tüm bölümleri arasındaki en düşük ve en yüksek değerlerdir; tek bir bölümün puanı değildir. Bölüm bazlı puanlar için program listesine bakın.
Yıllara göre taban puan aralığı
En yüksekEn düşükEn yüksek taban puan 2023'de 544,862 ile zirveye çıktı, 2026'de 539,799 oldu. En düşük puan 2015–2026 arasında 165,646–276,722 bandında kaldı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | En düşük | En yüksek |
|---|---|---|
| 2015 | 214,259 | 494,894 |
| 2016 | 205,224 | 515,65 |
| 2017 | 229,131 | 506,412 |
| 2018 | 203,72 | 519,509 |
| 2019 | 206,69 | 526,627 |
| 2020 | 204,795 | 538,595 |
| 2021 | 218,533 | 505,31 |
| 2022 | 258,639 | 541,134 |
| 2023 | 276,722 | 544,862 |
| 2024 | 199,674 | 539,853 |
| 2025 | 206,324 | 534,567 |
| 2026 | 165,646 | 539,799 |
Yıllara göre kontenjan ve doluluk
KontenjanYerleşen2026 yılında 3.268 kontenjanın 3.215 tanesi doldu; doluluk oranı %98.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kontenjan | Yerleşen | Doluluk |
|---|---|---|---|
| 2016 | 3.500 | 3.488 | %100 |
| 2017 | 3.708 | 3.655 | %99 |
| 2018 | 3.769 | 3.593 | %95 |
| 2019 | 3.727 | 3.565 | %96 |
| 2020 | 3.577 | 3.504 | %98 |
| 2021 | 3.606 | 3.442 | %95 |
| 2022 | 3.548 | 3.517 | %99 |
| 2023 | 3.045 | 3.031 | %100 |
| 2024 | 2.817 | 2.763 | %98 |
| 2025 | 2.820 | 2.752 | %98 |
| 2026 | 3.268 | 3.215 | %98 |
Yıllara göre cinsiyet dağılımı
KadınErkekKadın öğrenci oranı 2016'de %46 iken 2021'de %44 oldu.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kadın | Erkek | Kadın oranı |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1.589 | 1.899 | %46 |
| 2017 | 1.605 | 2.050 | %44 |
| 2018 | 1.495 | 2.098 | %42 |
| 2019 | 1.566 | 1.999 | %44 |
| 2021 | 1.510 | 1.932 | %44 |
Öğrencilerin geldiği iller
5.251 öğrenci · 15 il- İstanbul729
- İzmir502
- Bursa302
- Antalya288
- Adana227
- Mersin182
- Konya175
- Kocaeli138
- Kayseri106
- Hatay95
- Aydın94
- Denizli94
- Balıkesir91
- Eskişehir85
5.251 öğrencinin 2.143 tanesi (%41) Ankara çıkışlı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| İl | Öğrenci | Pay |
|---|---|---|
| Ankara | 2.143 | %41 |
| İstanbul | 729 | %14 |
| İzmir | 502 | %10 |
| Bursa | 302 | %6 |
| Antalya | 288 | %5 |
| Adana | 227 | %4 |
| Mersin | 182 | %3 |
| Konya | 175 | %3 |
| Kocaeli | 138 | %3 |
| Kayseri | 106 | %2 |
| Hatay | 95 | %2 |
| Aydın | 94 | %2 |
| Denizli | 94 | %2 |
| Balıkesir | 91 | %2 |
| Eskişehir | 85 | %2 |
Sık Sorulan Sorular
Orta Doğu Teknik Üniversitesi taban puan aralığı nedir?
2026 verilerine göre Orta Doğu Teknik Üniversitesi bölümlerinin taban puanları 165,646 ile 539,799 arasında değişiyor.
Orta Doğu Teknik Üniversitesi kontenjanları doluyor mu?
2026 yılında 3.268 kontenjanın 3.215 tanesi doldu; doluluk oranı %98.
Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğrencileri en çok hangi illerden geliyor?
Ankara (2.143), İstanbul (729), İzmir (502), Bursa (302), Antalya (288) en çok öğrenci gönderen illerdir.
Bu istatistikler hangi yıllara ait?
Veriler YÖK kaynaklı olup 2015–2026 dönemini kapsıyor.

