2026 yılı özeti
Kaynak: ÖSYM / YÖKAşağıdaki taban puanlar üniversitenin tüm bölümleri arasındaki en düşük ve en yüksek değerlerdir; tek bir bölümün puanı değildir. Bölüm bazlı puanlar için program listesine bakın.
Yıllara göre taban puan aralığı
En yüksekEn düşükEn yüksek taban puan 2023'de 540,271 ile zirveye çıktı, 2026'de 525,135 oldu. En düşük puan 2015–2026 arasında 267,291–353,568 bandında kaldı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | En düşük | En yüksek |
|---|---|---|
| 2015 | 297,996 | 495,136 |
| 2016 | 349,234 | 513,047 |
| 2017 | 307,773 | 509,441 |
| 2018 | 267,291 | 526,635 |
| 2019 | 299,934 | 526,447 |
| 2020 | 316,73 | 535,931 |
| 2021 | 280,345 | 501,28 |
| 2022 | 353,568 | 539,945 |
| 2023 | 340,472 | 540,271 |
| 2024 | 271,028 | 536,762 |
| 2025 | 285,407 | 529,115 |
| 2026 | 270,153 | 525,135 |
Yıllara göre kontenjan ve doluluk
KontenjanYerleşen2026 yılında 815 kontenjanın 763 tanesi doldu; doluluk oranı %94.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kontenjan | Yerleşen | Doluluk |
|---|---|---|---|
| 2016 | 760 | 760 | %100 |
| 2017 | 760 | 760 | %100 |
| 2018 | 760 | 760 | %100 |
| 2019 | 760 | 760 | %100 |
| 2020 | 775 | 775 | %100 |
| 2021 | 790 | 790 | %100 |
| 2022 | 790 | 790 | %100 |
| 2023 | 803 | 802 | %100 |
| 2024 | 803 | 803 | %100 |
| 2025 | 818 | 818 | %100 |
| 2026 | 815 | 763 | %94 |
Yıllara göre cinsiyet dağılımı
KadınErkekKadın öğrenci oranı 2016'de %39 iken 2021'de %35 oldu.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kadın | Erkek | Kadın oranı |
|---|---|---|---|
| 2016 | 298 | 462 | %39 |
| 2017 | 325 | 435 | %43 |
| 2018 | 276 | 484 | %36 |
| 2019 | 261 | 499 | %34 |
| 2021 | 275 | 515 | %35 |
Öğrencilerin geldiği iller
1.320 öğrenci · 15 il- İzmir150
- Ankara75
- Bursa65
- Kocaeli54
- Antalya46
- Denizli34
- Adana32
- Aydın24
- Mersin23
- Gaziantep19
- Balıkesir17
- Kayseri17
- Manisa17
- Konya16
1.320 öğrencinin 731 tanesi (%55) İstanbul çıkışlı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| İl | Öğrenci | Pay |
|---|---|---|
| İstanbul | 731 | %55 |
| İzmir | 150 | %11 |
| Ankara | 75 | %6 |
| Bursa | 65 | %5 |
| Kocaeli | 54 | %4 |
| Antalya | 46 | %3 |
| Denizli | 34 | %3 |
| Adana | 32 | %2 |
| Aydın | 24 | %2 |
| Mersin | 23 | %2 |
| Gaziantep | 19 | %1 |
| Balıkesir | 17 | %1 |
| Kayseri | 17 | %1 |
| Manisa | 17 | %1 |
| Konya | 16 | %1 |
Sık Sorulan Sorular
Sabancı Üniversitesi taban puan aralığı nedir?
2026 verilerine göre Sabancı Üniversitesi bölümlerinin taban puanları 270,153 ile 525,135 arasında değişiyor.
Sabancı Üniversitesi kontenjanları doluyor mu?
2026 yılında 815 kontenjanın 763 tanesi doldu; doluluk oranı %94.
Sabancı Üniversitesi öğrencileri en çok hangi illerden geliyor?
İstanbul (731), İzmir (150), Ankara (75), Bursa (65), Kocaeli (54) en çok öğrenci gönderen illerdir.
Bu istatistikler hangi yıllara ait?
Veriler YÖK kaynaklı olup 2015–2026 dönemini kapsıyor.

