2026 yılı özeti
Kaynak: ÖSYM / YÖKAşağıdaki taban puanlar üniversitenin tüm bölümleri arasındaki en düşük ve en yüksek değerlerdir; tek bir bölümün puanı değildir. Bölüm bazlı puanlar için program listesine bakın.
Yıllara göre taban puan aralığı
En yüksekEn düşükEn yüksek taban puan 2026'de 507,569 ile zirveye çıktı, 2026'de 507,569 oldu. En düşük puan 2015–2026 arasında 169,831–252,549 bandında kaldı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | En düşük | En yüksek |
|---|---|---|
| 2015 | 222,496 | 452,302 |
| 2016 | 220,857 | 471,75 |
| 2017 | 169,831 | 465,552 |
| 2018 | 198,067 | 476,707 |
| 2019 | 204,411 | 482,076 |
| 2020 | 214,984 | 502,282 |
| 2021 | 187,326 | 442,925 |
| 2022 | 225,309 | 498,707 |
| 2023 | 236,049 | 500,792 |
| 2024 | 239,496 | 483,685 |
| 2025 | 245,286 | 490,399 |
| 2026 | 252,549 | 507,569 |
Yıllara göre kontenjan ve doluluk
KontenjanYerleşen2026 yılında 3.897 kontenjanın 3.864 tanesi doldu; doluluk oranı %99.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kontenjan | Yerleşen | Doluluk |
|---|---|---|---|
| 2016 | 9.909 | 9.846 | %99 |
| 2017 | 9.232 | 8.595 | %93 |
| 2018 | 7.797 | 6.626 | %85 |
| 2019 | 6.901 | 6.765 | %98 |
| 2020 | 6.629 | 6.495 | %98 |
| 2021 | 6.736 | 5.429 | %81 |
| 2022 | 6.055 | 6.030 | %100 |
| 2023 | 6.174 | 6.098 | %99 |
| 2024 | 5.674 | 5.558 | %98 |
| 2025 | 4.287 | 4.218 | %98 |
| 2026 | 3.897 | 3.864 | %99 |
Yıllara göre cinsiyet dağılımı
KadınErkekKadın öğrenci oranı 2016'de %53 iken 2021'de %63 oldu.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kadın | Erkek | Kadın oranı |
|---|---|---|---|
| 2016 | 4.741 | 4.272 | %53 |
| 2017 | 4.470 | 4.010 | %53 |
| 2018 | 3.694 | 2.932 | %56 |
| 2019 | 3.950 | 2.815 | %58 |
| 2021 | 3.417 | 2.012 | %63 |
Öğrencilerin geldiği iller
9.298 öğrenci · 15 il- Isparta1.974
- Konya623
- Ankara546
- İzmir494
- Denizli470
- İstanbul456
- Afyonkarahisar371
- Muğla359
- Aydın344
- Burdur331
- Bursa310
- Mersin299
- Manisa298
- Adana270
9.298 öğrencinin 2.153 tanesi (%23) Antalya çıkışlı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| İl | Öğrenci | Pay |
|---|---|---|
| Antalya | 2.153 | %23 |
| Isparta | 1.974 | %21 |
| Konya | 623 | %7 |
| Ankara | 546 | %6 |
| İzmir | 494 | %5 |
| Denizli | 470 | %5 |
| İstanbul | 456 | %5 |
| Afyonkarahisar | 371 | %4 |
| Muğla | 359 | %4 |
| Aydın | 344 | %4 |
| Burdur | 331 | %4 |
| Bursa | 310 | %3 |
| Mersin | 299 | %3 |
| Manisa | 298 | %3 |
| Adana | 270 | %3 |
Sık Sorulan Sorular
Süleyman Demirel Üniversitesi taban puan aralığı nedir?
2026 verilerine göre Süleyman Demirel Üniversitesi bölümlerinin taban puanları 252,549 ile 507,569 arasında değişiyor.
Süleyman Demirel Üniversitesi kontenjanları doluyor mu?
2026 yılında 3.897 kontenjanın 3.864 tanesi doldu; doluluk oranı %99.
Süleyman Demirel Üniversitesi öğrencileri en çok hangi illerden geliyor?
Antalya (2.153), Isparta (1.974), Konya (623), Ankara (546), İzmir (494) en çok öğrenci gönderen illerdir.
Bu istatistikler hangi yıllara ait?
Veriler YÖK kaynaklı olup 2015–2026 dönemini kapsıyor.

