2026 yılı özeti
Kaynak: ÖSYM / YÖKAşağıdaki taban puanlar üniversitenin tüm bölümleri arasındaki en düşük ve en yüksek değerlerdir; tek bir bölümün puanı değildir. Bölüm bazlı puanlar için program listesine bakın.
Yıllara göre taban puan aralığı
En yüksekEn düşükEn yüksek taban puan 2023'de 526,093 ile zirveye çıktı, 2026'de 497,34 oldu. En düşük puan 2015–2026 arasında 244,16–354,81 bandında kaldı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | En düşük | En yüksek |
|---|---|---|
| 2015 | 347,855 | 415,318 |
| 2016 | 297,289 | 445,009 |
| 2017 | 315,691 | 435,091 |
| 2018 | 328,29 | 437,335 |
| 2019 | 326,836 | 460,699 |
| 2020 | 354,81 | 498,364 |
| 2021 | 244,16 | 452,326 |
| 2022 | 299,891 | 521,348 |
| 2023 | 255,971 | 526,093 |
| 2024 | 328,47 | 506,223 |
| 2025 | 295,82 | 497,785 |
| 2026 | 294,154 | 497,34 |
Yıllara göre kontenjan ve doluluk
KontenjanYerleşen2026 yılında 956 kontenjanın 953 tanesi doldu; doluluk oranı %100.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kontenjan | Yerleşen | Doluluk |
|---|---|---|---|
| 2016 | 287 | 276 | %96 |
| 2017 | 466 | 456 | %98 |
| 2018 | 530 | 504 | %95 |
| 2019 | 593 | 593 | %100 |
| 2020 | 575 | 575 | %100 |
| 2021 | 606 | 588 | %97 |
| 2022 | 922 | 922 | %100 |
| 2023 | 953 | 943 | %99 |
| 2024 | 987 | 987 | %100 |
| 2025 | 922 | 922 | %100 |
| 2026 | 956 | 953 | %100 |
Yıllara göre cinsiyet dağılımı
KadınErkekKadın öğrenci oranı 2016'de %49 iken 2021'de %44 oldu.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kadın | Erkek | Kadın oranı |
|---|---|---|---|
| 2016 | 134 | 142 | %49 |
| 2017 | 209 | 247 | %46 |
| 2018 | 241 | 263 | %48 |
| 2019 | 272 | 321 | %46 |
| 2021 | 256 | 332 | %44 |
Öğrencilerin geldiği iller
930 öğrenci · 15 il- Bursa84
- İzmir76
- Ankara49
- Mersin37
- Antalya34
- Kocaeli32
- Konya25
- Adana23
- Denizli21
- Balıkesir20
- Tekirdağ20
- Samsun18
- Hatay15
- Kahramanmaraş15
930 öğrencinin 461 tanesi (%50) İstanbul çıkışlı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| İl | Öğrenci | Pay |
|---|---|---|
| İstanbul | 461 | %50 |
| Bursa | 84 | %9 |
| İzmir | 76 | %8 |
| Ankara | 49 | %5 |
| Mersin | 37 | %4 |
| Antalya | 34 | %4 |
| Kocaeli | 32 | %3 |
| Konya | 25 | %3 |
| Adana | 23 | %2 |
| Denizli | 21 | %2 |
| Balıkesir | 20 | %2 |
| Tekirdağ | 20 | %2 |
| Samsun | 18 | %2 |
| Hatay | 15 | %2 |
| Kahramanmaraş | 15 | %2 |
Sık Sorulan Sorular
Türk-Alman Üniversitesi taban puan aralığı nedir?
2026 verilerine göre Türk-Alman Üniversitesi bölümlerinin taban puanları 294,154 ile 497,34 arasında değişiyor.
Türk-Alman Üniversitesi kontenjanları doluyor mu?
2026 yılında 956 kontenjanın 953 tanesi doldu; doluluk oranı %100.
Türk-Alman Üniversitesi öğrencileri en çok hangi illerden geliyor?
İstanbul (461), Bursa (84), İzmir (76), Ankara (49), Mersin (37) en çok öğrenci gönderen illerdir.
Bu istatistikler hangi yıllara ait?
Veriler YÖK kaynaklı olup 2015–2026 dönemini kapsıyor.

