2026 yılı özeti
Kaynak: ÖSYM / YÖKAşağıdaki taban puanlar üniversitenin tüm bölümleri arasındaki en düşük ve en yüksek değerlerdir; tek bir bölümün puanı değildir. Bölüm bazlı puanlar için program listesine bakın.
Yıllara göre taban puan aralığı
En yüksekEn düşükEn yüksek taban puan 2023'de 527,293 ile zirveye çıktı, 2026'de 508,777 oldu. En düşük puan 2015–2026 arasında 200,897–324,577 bandında kaldı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | En düşük | En yüksek |
|---|---|---|
| 2015 | 204,35 | 435,321 |
| 2016 | 200,897 | 459,095 |
| 2017 | 258,043 | 448,577 |
| 2018 | 223,832 | 467,201 |
| 2019 | 207,018 | 481,45 |
| 2020 | 307,415 | 507,617 |
| 2021 | 271,419 | 459,863 |
| 2022 | 316,818 | 524,016 |
| 2023 | 320,683 | 527,293 |
| 2024 | 316,434 | 514,282 |
| 2025 | 324,577 | 509,088 |
| 2026 | 309,473 | 508,777 |
Yıllara göre kontenjan ve doluluk
KontenjanYerleşen2026 yılında 3.109 kontenjanın 3.108 tanesi doldu; doluluk oranı %100.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kontenjan | Yerleşen | Doluluk |
|---|---|---|---|
| 2016 | 3.647 | 3.641 | %100 |
| 2017 | 3.801 | 3.796 | %100 |
| 2018 | 4.007 | 3.989 | %100 |
| 2019 | 4.066 | 4.046 | %100 |
| 2020 | 3.936 | 3.936 | %100 |
| 2021 | 3.894 | 3.894 | %100 |
| 2022 | 4.134 | 4.134 | %100 |
| 2023 | 4.285 | 4.268 | %100 |
| 2024 | 3.910 | 3.910 | %100 |
| 2025 | 3.236 | 3.234 | %100 |
| 2026 | 3.109 | 3.108 | %100 |
Yıllara göre cinsiyet dağılımı
KadınErkekKadın öğrenci oranı 2016'de %45 iken 2021'de %49 oldu.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kadın | Erkek | Kadın oranı |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1.623 | 2.018 | %45 |
| 2017 | 1.782 | 2.014 | %47 |
| 2018 | 1.858 | 2.131 | %47 |
| 2019 | 1.968 | 2.078 | %49 |
| 2021 | 1.899 | 1.995 | %49 |
Öğrencilerin geldiği iller
5.871 öğrenci · 15 il- Bursa392
- İzmir276
- Kocaeli256
- Antalya181
- Ankara155
- Mersin151
- Balıkesir145
- Konya138
- Adana135
- Tekirdağ131
- Sakarya112
- Samsun96
- Hatay93
- Denizli91
5.871 öğrencinin 3.519 tanesi (%60) İstanbul çıkışlı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| İl | Öğrenci | Pay |
|---|---|---|
| İstanbul | 3.519 | %60 |
| Bursa | 392 | %7 |
| İzmir | 276 | %5 |
| Kocaeli | 256 | %4 |
| Antalya | 181 | %3 |
| Ankara | 155 | %3 |
| Mersin | 151 | %3 |
| Balıkesir | 145 | %2 |
| Konya | 138 | %2 |
| Adana | 135 | %2 |
| Tekirdağ | 131 | %2 |
| Sakarya | 112 | %2 |
| Samsun | 96 | %2 |
| Hatay | 93 | %2 |
| Denizli | 91 | %2 |
Sık Sorulan Sorular
Yıldız Teknik Üniversitesi taban puan aralığı nedir?
2026 verilerine göre Yıldız Teknik Üniversitesi bölümlerinin taban puanları 309,473 ile 508,777 arasında değişiyor.
Yıldız Teknik Üniversitesi kontenjanları doluyor mu?
2026 yılında 3.109 kontenjanın 3.108 tanesi doldu; doluluk oranı %100.
Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri en çok hangi illerden geliyor?
İstanbul (3.519), Bursa (392), İzmir (276), Kocaeli (256), Antalya (181) en çok öğrenci gönderen illerdir.
Bu istatistikler hangi yıllara ait?
Veriler YÖK kaynaklı olup 2015–2026 dönemini kapsıyor.

