Bir üniversiteyi tercih edilebilir kılan en önemli özelliklerden biri öğrenim kalitesidir. Bunun yanı sıra ilgi çekici bir kampüs yaşamı da özellikle sosyalleşme açısından büyük bir önem taşıyor. Özellikle evlerinden uzakta eğitim alacak öğrenciler için bu durum daha da bir önem arz ediyor. Burada siz üniversitelere düşen de, kampüs hayatınızı olabildiğinizce en iyi şekilde anlatmak. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Neredeoku olarak bu konuda size birkaç tavsiyemiz olacak.

1 – Sosyal Medyanın Gücünden Yararlanın

Z kuşağının sosyal medyada geçirdiği vakti de göz önünde bulundurursak, kampüs hayatınızı gözler önüne serebileceğiniz en iyi yerin sosyal medya mecraları olduğunu söyleyebiliriz. Üniversitenize özel geliştireceğiniz bir etiket ile öğrencilerinizden kampüs hayatınıza dair video ve fotoğrafları paylaşırken bu etiketi kullanmalarını isteyebilirsiniz. Bu sayede aday öğrenciler de kampüs hayatınız hakkında gerçek tecrübelerden bilgi edinmiş olurlar.

2 – Aday Öğrencileri Davet Edin

Belki şimdi değil ama pandemi sonrasında, yılın belli zamanlarında aday öğrencilere kampüs hayatınızı kanlı canlı görebilecekleri etkinlikler düzenleyebilirsiniz. Ya da lise son sınıf öğrencilerini kampüsünüze davet ederek, içeride nasıl bir yaşamın olduğunu kendilerinin görmesini sağlayabilirsiniz.

3 – Sosyal Etkinlikler Düzenleyin veya Yer Alın

Kampüsünüzde sıklıkla sosyal etkinliklere yer vererek, dışarıdaki aday öğrencilere oldukça renkli ve hareketli bir kampüs yaşamınız olduğuna dair onlara fikir verebilirsiniz. Günümüz Z kuşağı için renkli bir kampüs hayatı, oldukça önemli. Bu nedenle daha önce sosyal etkinlikler düzenlemediyseniz, yeni dönemde bu tarz etkinliklere yer vermeyi düşünebilir ya da kendiniz yer alabilirsiniz.

4 – Bir Video Yayınlayın

Kampüs yaşamınızı gözler önüne seren bir reklam filmi yayınlayabilirsiniz. Bütçenize göre bu reklam filmini çeşitli mecralarda yayınlayabileceğiniz gibi, kendi sosyal medya mecralarınız ve internet sitenizde de yayınlayabilirsiniz. Böylece üniversitenizi araştıran aday öğrencilerinize, kolay yoldan kampüs yaşamınız hakkında fikir vermiş olursunuz.

5 – Öğrencilerinizle Röportaj Yapın

Belirli periyotlarda öğrencilerinizle röportaj videoları yayınlayabilirsiniz. Öğrencilerinizden, üniversitenizin kampüs yaşamı ile ilgili düşüncelerini anlatmalarını isteyebilirsiniz. Hatta aynı videoları mezun öğrencilerinizle de yapabilirsiniz. Kampüslerinde en çok neyi özlediklerini ve şu anki yenilikler hakkında ne düşündüklerini anlatmalarını rica edebilirsiniz. Bu da aday öğrencileriniz için son derece etkili olur.

6 – Kampüs Olanaklarını Anlatmayı Unutmayın

Tanıtım broşürlerinizde, internet sitenizde ve sosyal medya sayfalarınızda kampüsünüzün sahip olduğu tüm olanaklara eksiksiz yer vermeyi ihmal etmeyin. Sizin sıradan gördüğünüz bir özellik, bir aday öğrencinin kararını etkileyecek düzeyde önemli olabilir. Bu nedenle tüm imkan ve olanaklarınıza yer verdiğinizden emin olun.

7 – Kampüs Dışı Hayattan da BahsedinSadece kampüs içi değil, kampüs dışında üniversitenizin etkin olduğu alanlardan, öğrencilerin kampüs çevresinde ne şekilde vakit geçirdiğinden bahsetmeyi de unutmayın. Eğer kampüs etrafında yeterince hareketli bir yaşam yoksa, bunu kampüs içinde fazlasıyla telafi ettiğinizi her tarafta fırsatta vurgulayın.