Lisansüstü eğitimler söz konusu olduğunda, üniversitelerin öğrenci çekmek için daha farklı pazarlama faaliyetlerinde bulunmaları gerekiyor. Bunun en büyük nedeni, hedef kitlelerin daha seçici davranması aslında. Doktora yapmak bir birey için ciddi bir karar. Hem maddi hem de manevi olarak bir insanın kendine yapabileceği en büyük yatırımlardan biri. Dolayısıyla daha fazla ikna kabiliyetine ihtiyacınız var demek. Neredeoku olarak bu konuyla ilgili size birkaç pazarlama tavsiyesinde bulunacağız.

1. İyi Bir Hedef Kitle Analizi Yapın

Üniversite adaylarının aksine doktora adaylarını öğrenci olarak düşünmemek gerekiyor. Çünkü aslında onlar öğrenci olarak yeterli tecrübeyi elde etmiş, muhtemelen büyük çoğunluğu iş hayatına girmiş, sorumluluk sahibi yetişkinlerden oluşuyor. Daha ne istediğini bilen, parasını ve zamanını iyi yöneten bir kitle var karşınızda. Dolayısıyla pazarlama faaliyetlerinize başlamadan önce, doktora adaylarını çok iyi tanımalı ve okulunuz için bir öğrenci profili çıkarmalısınız.

2. Doktora Programlarınızın Amacını Vurgulayın

Programların içerikleriyle ilgili detayları zaten vurguluyor olacaksınız. Ne kadar detaylı bilgi sunarsanız o kadar avantaj sahibi olursunuz. Bunun yanı sıra doktora programlarının amacını da detaylı bir şekilde vurgulamanızı tavsiye ediyoruz. Doktora adayları, dahil olacakları programın hem kendilerine hem de kariyerlerine ne gibi katkılar sağlayacaklarını, akademik alanda gösterecekleri başarıları önceden bilmek isteyeceklerdir.

3. Çalışan Öğrencilere Özel Avantajlar Sunun

Muhtemelen doktora öğrencilerinizin çoğu çalışıyor olacak. Dolayısıyla onlara özellikle zaman yönetimi konusunda destek olabilirsiniz. Pandeminin bir getirisi olarak online eğitim hayatımıza iyice dahil olmuşken, bu süreç sonrasında da online platformlar üzerinden dersler oluşturmaya devam edebilirsiniz.

4. Öğrenci Videoları ile Destekleyin

Hem mevcut hem de mezun olan doktora öğrencilerinin kurumunuz ve doktora programları hakkındaki görüşlerini içeren birkaç video yayınlayabilirsiniz. Bu videoları hem sosyal medyadan ara ara paylaşabilir hem de web sitenizde ilgili programların sayfalarına sabitleyebilirsiniz. Bu videolar, öğrencilerin karar verme aşamalarında oldukça etkili olacaklardır.

5. İstatiksel Veriler Sunun

Doktora öğrencilerinin çoğu veriye dayalı bilgiyi esas alırlar. Yani siz her ne kadar okulunuzdan ve programlarınızdan çok emin olsanız bile, her yıl kaç öğrencinin sizi tercih ettiği, kaç mezun verdiğiniz, başarı oranınız gibi sayısal veriler onların gözünde daha gerçekçi ve değerli. Dolayısıyla pazarlama faaliyetlerinizi yürütürken bu konuyu es geçmeyin.

6. Öğretim Üyelerinizin Makalelerini Yayınlayın

Doktora programlarınızda eğitim veren değerli hocalarınızdan, belirli periyotlarda web sitenizde yayınlanmak üzere makaleler talep edebilirsiniz. Doktora adayları internet sitenizde sizi araştırırken, öğretim üyeleriniz hakkında bilgi sahibi olup görüşlerinden etkilenebilirler. Bu da sizi tercih zamanında avantajlı bir konuma sokar.

7. Yayınlanmış Tezler İçin Bir Dijital Kütüphane Oluşturun

Yüksek lisans ve doktora programlarınızdan mezun olanların tez ve yayınları için bir dijital kütüphane oluşturabilirsiniz. Bilgiye kolay ulaşım imkanı sunmak, her zaman bir eğitim kurumunu bir adım öne taşıyacak uygulamalardan biridir. Dolayısıyla sadece tezler değil, alanında otorite kabul edilen bazı yayınları da bu kütüphaneye dahil edebilirsiniz.

8. İletişimde KalınÖğrencilerinizle sık iletişimde kalmayı ihmal etmeyin. Gelişmeler ve güncellemeler hakkında bilgi verin. Belirli periyotlarda e-posta pazarlaması ile hem sosyal hem de bilgi içeren içerikler yayınlayabilirsiniz mesela. Sosyal medyada da sürekli olarak aktif kalarak, öğrencilerinizle iletişimde kalmaya devam edebilirsiniz.