Özel okullar, her geçen gün büyüyen rekabet ortamında pazarlama faaliyetlerine daha fazla önem vermeye başladı. Ancak sektör bağımsız konuşacak olursak; pazarlama demek bütçe demek. Dolayısıyla tüm özel okulların kayıt hedeflerine ulaşabilmesi, potansiyel öğrencilere adını duyurabilmesi ve daha fazla bilinirlik yaratabilmesi için bu bütçeyi ayırması gerekiyor. Ancak ilk etapta milyonlar harcamanıza gerek yok. Gelin, düşük bütçe ile okulunuzu nasıl pazarlayabilirsiniz birlikte bakalım.

1. Önce Kendi Mahallenizden Başlayın

Ne varsa eskilerde var diye boşuna demiyorlar. Eskiden işletmeler, firmalar kapı kapı dolaşıp ürün ya da hizmetlerini pazarlarlardı hatırlarsanız. Eğitim sektöründe bu durum hala daha devam ediyor aslında. Kendi mahalleniz özelinde okulunuzu tanıtan broşürler hazırlayarak, apartman ya da site yöneticilerinden dağıtmalarını rica edebilirsiniz.

2. Mevcut Öğrenci Velileri ile Görüşün

Yine yıllardan beri süre gelen en etkili pazarlama uygulamalarından biri bu aslında. Sizden memnun olan ve ilişkilerinizin iyi olduğu mevcut öğrenci velileri ile görüşmeler sağlayarak, onlardan sizi önermelerini isteyebilirsiniz. Kendi komşularına, arkadaşlarına ve akrabalarına okulunuzu tavsiye etmeleri ve size kazandırdıkları öğrenci bazında onlara hediyeler verebilir ya da aylık ödemelerinde indirimler uygulayabilirsiniz.

3. İçerik Pazarlamasına Gereken Önemi Gösterin

Offline yöntemler dışında online mecralarda da okulunuzu pazarlamanızı sağlayacak pek çok pazarlama yöntemi mevcut. Bunlardan biri de içerik pazarlaması. İyi bir içerik stratejisi kurgulayarak, internette potansiyel velileri yakalama şansınız oldukça yüksek. Bunun için önce bir web sitesine ihtiyacınız olacak. Web sitenizde sektörünüzle alakalı, özellikle internette en çok aranılan konuları tespit ederek bir blog yayınlayabilirsiniz.

4. Sosyal Medyada Aktif Olun

Sosyal medya mecralarında özellikle öğrenci velilerine yönelik içerikler paylaşmanız, güncel bilgiler yayınlamanız, kampanya ve oyunlar düzenlemeniz ve velilerle sürekli iletişimde kalmanız da size öğrenci kazanmanızda büyük destek olacak faaliyetlerden biri. Düşük bir bütçeyle ile Instagram ya da Facebook gibi mecralarda hedef kitlenize yönelik reklamlar yayınlayarak da bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

5. AdWords Reklamlarını Aktif Hale Getirin

Bunun için büyük bütçeler harcamanıza gerek yok. Elinizdeki bütçeyi en etkili şekilde Google AdWords reklamlarına ayırabilirsiniz. Okulunuzun ismi ile sektörünüzdeki anahtar kelimeler özelinde yapılan aramalara reklam vererek, Google’da üst sıralarda yer alma şansı elde edebilirsiniz.

6. Neredeoku’nun Dünyasına KatılınBiliyorsunuz Neredeoku, anaokulundan üniversiteye kadar tüm eğitim seviyelerinde yüzlerce alternatif sunan bir eğitim platformu. Burada potansiyel öğrenciler ve velilerine ulaşma şansınız oldukça yüksek. Ayrıca okulunuzu detaylı tanıtma imkanı da bulabilirsiniz. Ayda on binlerce ziyaretçi alan, üstelik sadece eğitim kurumu arayışı içinde olan kişilerce ziyaret edilen bir platformda yer almak, öğrenci kazanımınıza büyük katkılar sağlayacak. Siz de okulunuzun Neredeoku platformunda yer almasını istiyorsanız buraya tıklayarak bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.