Pandemi dönemi, eğitim sektöründeki gidişatı tamamıyla değiştirdi. Mesela hayatımıza online eğitim girdi ve çocuklar evlerinden eğitim görmeye başladılar. Ancak anaokulları için durum biraz daha farklı. Zira küçük çocuklar için online eğitim pek çok kurum tarafından denense de başarılı olamadı. Dolayısıyla anaokulları bu dönemde minik öğrencilerinden uzak kalmış oldu. Şimdilerle hızla sürdürülen aşılama çalışmalarıyla birlikte anaokulları kapılarını açtı. Ancak ebeveynler hala endişe içinde. Biz de Neredeoku olarak tüm bunların ışığında anaokulları için birkaç pazarlama tavsiyesinde bulunmaya karar verdik.

1. Yerelden Başlayın

Pazarlama faaliyetlerinize önce mahalle çapında başlayabilirsiniz. Birden hem offline hem de online kanallar üzerinden faaliyetleri hızlandırmak hem bütçenizi hem enerjinizi yorabilir. Eğitimlerinize yeniden başladığınızı ve aldığınız önlemleri de dahil ederek önce komşularınıza duyurun. Bunun için ufak broşürler bastırabilir ve mahallenizde dağıtabilirsiniz.

2. Mevcut Öğrenci Velileriyle Temasa Geçin

Yeni öğrenci kazanımından önce var olan öğrencilerinizin velileri ile irtibata geçebilirsiniz. Aldığınız önlemleri birinci ağızdan onlara iletebilirsiniz. Bunun için e-posta pazarlaması, sosyal medya ve telefon aracılığı ile bu duyuruları gerçekleştirebilirsiniz. Mevcut anaokulunuza kabul ettiğiniz öğrencilerin de içinde bulunduğu fotoğraf ve videoları veliler ile paylaşabilirsiniz.

3. Demo Dersler Verin

Yeni ya da mevcut fark etmeksizin tüm çocuklar için haftanın 1 günü demo sınıflar oluşturabilirsiniz. Velilere, çocukların 1 gün boyunca anaokulunuzda ücretsiz olarak misafir edebileceklerini belirtebilirsiniz. Bu sayede karar aşamasında olan velileri etkilemeniz daha kolay olacaktır. Demo dersleri haftalık olarak da düzenleyebilirsiniz.

4. Maliyetler Konusunda Destekleyici Olun

Bu dönem her iki taraf için de maliyetsel anlamda biraz zorlu geçti. Ancak ödeme kolaylığı, kayıt kampanyaları gibi bütçesel olarak destekleyici faaliyetlerde bulanarak da velileri anaokulunuza çekebilirsiniz.

5. Velilerin Endişelerini GiderinPek çok veli aslında çocuklarını anaokuluna göndermek için hazır. Ancak pandemiden kaynaklı olarak pek çok soru işareti var. Hijyen önemleri neler, öğretmenler ve personel gerekli eğitimleri aldı mı, sınıflar kaç kişi olacak, maske kullanma zorunluluğu var mı gibi bu konudaki tüm endişelerini gidermeye çalışın. Sosyal medya hesaplarınızdan ve e-posta aracılığı ile velilere aldığınız önlemleri düzenli olarak duyurun.