Özel Eğitim; özel gereksinimli bireylere okullarda, rehabilitasyon merkezlerinde, hastanelerde hatta evlerinde "özel Eğitim alan öğretmenleri " tarafından verilen derslere denir.

Özel Eğitim İmkanından Nasıl Yararlanabilirsiniz?

Özel Gereksinimli çocuğunuzun devlet hastaneleri kurulundan aldığınız raporunu ilçe Rehberlik ve Araştırma merkezine götürerek çocuğunuzun hangi alanlarda nasıl eğitim almasının planlamasının yapılması gerekiyor. Rehberlik ve Araştırma Merkezinden alınan planlanmış eğitim raporunuzu Rehabilitasyon merkezine götürüp ücretsiz özel eğitimlerden yararlanabilirsiniz.

Çocuğum evde Özel Eğitim alabilir mi?

Okula gelemeyecek bir rahatsızlığı varsa ( yoğun epilepsi atakları yahut başka bir engel) doktordan alınan raporun Rehberlik ve Araştırma Merkezine verilerek ayrıca ilçe Milli Eğitim müdürlüğüne dilekçe vererek çocuğunuzun evde Özel Eğitim almasını sağlayabilirsiniz öğretmen bizzat eve gelerek okul müfredatını uygulamakla yükümlüdür.

Özel Eğitim Neleri Kapsamaktadır?

Çocuğunuzun aldığın birebir dersler, gurup dersleri, dil ve konuşma dersleri ve fizyoterapi dersleri birer özel eğitim dersidir. Bunların dışında devletin karşılamadığı ancak özel gereksinimli çocuklarınıza aldırabileceğiniz dersler vardır. Bunlar; ergoterapi, hidroterapi ( su terapisi), at terapisi ve spordur.

Özel Eğitim Neden Gereklidir?

Çocuğunuzun yaşıtlarına yetişebilmesi için yahut kendi öz bakım becerilerini ( kıyafet giyinip çıkarma, yemek yeme, dişlerini fırçalama, banyo yapmak) kendisinin karşılanmasını sağlamak için hayat kalitesini arttırmak için ihtiyaçları doğrultusunda özel eğitim alması gereklidir.

Özel Eğitim Dersini Kimler Verebilir?

  •  Bireysel dersleri; Özel Eğitim alan öğretmenleri ve Çocuk Gelişimciler
  •  Gurup Derslerini; Okul öncesi öğretmenleri, Çocuk Gelişimciler ve Özel Eğitim Alan öğretmenleri
  •  Fizyoterapi derslerini; Fizyoterapistler
  •  Ergoterapi derslerini; Ergoterapistler
  •  Dil ve Konuşma Derslerini; Dil ve konuşma terapistleri, odyologlar
  •  At Binme; Fizyoterapist eşliğinde olmalı
  •  Su terapisi; Çocuklarla çalışan lisanslı yüzücüler

Çocuğum Okula Başlayacak Nasıl Bir Okula Gönderebilirim?

Rehberlik ve Araştırma Merkezleri çocuğunuzu gözlemleyip gerekli testleri yaparak yönlendirmede bulunur buna göre kaynaştırma sınıfı, alt sınıfı ya da özel gereksinimli çocuklar için okullara yönlendirirler. Çocuğunuz için hangi seçenek daha uygunsa bunu belirleyen uzmanlara sizde kendi fikrinizi söyleyerek düşüncelerinizi ifade edebilirsiniz. Rehberlik ve Araştırma Merkezi yönlendirmesinden sonra okulunuza gidip kaydınızı yaptırabilirsiniz çocuğunuz bireysel hazırbulunuşluğuna ve ihtiyaçlarına göre ​​​​​​​eğitim almaya başlar.