Z kuşağı neredeyse hepimiz için bir muamma. Çünkü neredeyse tüm markalar Y kuşağını hedeflemeye o kadar odaklandı ki, alttan yetişen tertemiz bir neslin varlığı unutuldu. Ancak bu durum eğitim kurumları için biraz daha farklı olabilir, zira özellikle lise ve üniversiteler Z kuşağı ile herkesten önce tanışmış oldu. Peki, bu sosyal medyadaki pazarlama stratejinize de yansıdı mı? Yoksa hala Y kuşağını hedefleyen bir iletişim diliniz mi var? Eğer öyleyse gelin, Z kuşağı sosyal medyada hangi dili konuşuyor birlikte analiz edelim.

1 – Trendlere Bakın

Öncelikle şunu belirtelim ki Z kuşağını sosyal medyada rahatlıkla hedefleyebilirsiniz. Sadece onların kim olduğunu tanımanız gerekiyor. Günümüzde her platformun kendine göre bir öne çıkan içerik formu ya da trendleri mevcut. Mutlaka incelemelisiniz. Trendlerin çok hızlı değiştiğinin de altını çizelim, zira hızlı bir nesilden bahsediyoruz. Bu, Z kuşağının sosyal medyada en çok hangi tür içeriklere ilgi duyduğunu görmeniz açısından harika bir yoldur.

2 – Reklam Vermeyin, İlgi Çekici İçerik Üretin

Sosyal medyada Z kuşağını reklamla hedefleyemezsiniz. Dolayısıyla her bir mecraya özgü ilgi çekici ve yaratıcı içeriklerle onları tavlamaya çalışmalısınız. Z kuşağı, bir şeyi satın alacaksa bunun kararını kendisi vermeli. Bu nedenle de kişiselleştirilmiş, kendileriyle bağ kurabilecekleri içerikler üreterek, onlara sosyal medyadan göz kırpabilirsiniz.

3 – Yeterli Bilgi Paylaştığınızdan Emin Olun

Unutmayın ki onlar birer teknoloji çocuğu. Yani her şey iki parmaklarının arasında. Öğrenmek istedikleri her şeye hızlıca ulaşmak istiyorlar. Dolayısıyla kurumunuz hakkında yeterli bilgiyi sosyal medya mecralarınızda paylaştığınızdan emin olun. Z kuşağının merakını en hızlı şekilde giderebilmenin yollarını arayın.

4 – Ulaşılabilir Olun

Z kuşağı çağrı merkezi aramayı sevmez. Onlar için bir kuruma ulaşmanın en hızlı yolu tabi ki sosyal medyadır. Dolayısıyla tüm mesaj ve yorumlarınıza mutlaka cevap vermeye özel gösterin. İlgili olduğunuzu görmeliler. Bu sayede kendilerini değerli hissederler ve kurumunuzla bağ kurmaya başlarlar.

5 – Bağ Kurmak Demişken…

Hazır bu konuya gelmişken, içeriklerinizin dili ne kadar samimi olursa ve siz ne kadar onları da işin içine dahil ederseniz sizinle o kadar bağ kurarlar. Z kuşağı bağ kurduğu bir marka ya da kurumu kolay kolay terk etmez ancak ilgisini canlı tuttuğunuz süre boyunca. Dolayısıyla eğlenceli ve özgün bir dil tutturduktan sonra, interaktif içeriklerle de onların ilgisini canlı tutmalısınız.

6 – Kompakt İçerikler Sunun

Kurumunuzla ilgili bilgileri ya da özellikleri öne çıkarmak istediğinizde bunu sayfalarca yapmayın, en azından sosyal medyada. Z kuşağı aradığı şeye ulaşmak için içerikte kaybolmak istemez. Bu nedenle video, infografik gibi daha görsel ağırlıklı içeriklere ve kısa cümlelere yönelmenizi tavsiye ediyoruz.

7 – Influencerlarla Çalışın

Z kuşağı onların söylediklerine sizin reklamlarınızdan daha çok güveniyor ve onları gerçekten seviyorlar. Reklamlarınızla sadece kurumunuzun iyi bir seçim olacağına ikna etmeye çalışırsınız. Ancak sizin hedef kitlenize hitap eden bir influencer, potansiyel öğrencilerin kararını gerçek anlamda etkileyebilir.

8 – Algoritmayı ÖğreninSosyal medyada her mecranın kendine göre bir algoritması var. Z kuşağını etkilemek için algoritmayı tanımak gerekiyor. İstediğiniz etkileşimi yaratmak ve potansiyel öğrencilerinize ulaşmak için hem algoritmanın seveceği içerikler yaratın hem de gözünüz kulağınız her daim istatistiklerinizde olsun.