Lisans öğrenimi olmadan yükseköğrenim yapmanın imkansız olduğunu biliyoruz. Lisans öğrenci adayı da dolayısıyla daha fazla. Bu nedenle de üniversiteler uzun yıllardır eğitim pazarlaması yaparken daha çok lisans programlarını öne çıkarmayı tercih ediyorlar. Halbuki lisans öğrenimini bitiren öğrencileri kendi üniversiteniz bünyenizde akademik kariyer için teşvik etmeniz de büyük bir önem taşıyor. Peki, yüksek lisans ve doktora programlarınızı öne çıkarmanız ne kadar bu kadar önemli?

1 – Yükseköğretime Talep Artıyor

İçinde bulunduğumuz çağda, özellikle Z kuşağı için yükseköğretim çok daha fazla önem arz eder hale geldi. Bu kuşağa mensup lisans öğrencilerinin büyük bir çoğunluğu akademiye fazlasıyla önem veriyor. Dolayısıyla üniversitenizin yüksek lisans ve doktora programlarıyla bu talebi en iyi şekilde karşılayacağını göstermeniz, tercih edilme oranınızı büyük ölçüde arttıracaktır.

2 – Yüksek Lisans Bir Gereklilik Halini Aldı

Bu talebin artış sebeplerinden biri de yüksek lisansın bir gereklilik halini alması diyebiliriz. Lisans öğrencileri artık akademide yer almak, farklı eğitim alternatiflerini değerlendirmek istiyorlar. Elbette kariyer anlamında yüksek lisans ve doktora mezunlarının şansının çok daha açık olduğu gerçeğini de göz ardı edemeyiz. Bunun farkında olan lisans öğrencileri de yüksek lisansı bir gereklilik olarak görüyorlar.

3 – Öğrencilere Konuda Uzmanlaşacaklarının Garantisini Verin

Bu, lisans öğrencileri için gerçekten büyük bir önem taşıyor. Günümüzde yüksek lisans öğrencilerinin çoğu konuda uzmanlaşmayı gerçekten önemsiyor. Dolayısıyla yükseköğretim programlarınızı ve öğrencilerin bu programlardan kazanımlarını, en az lisans programlarınızdaki gibi öne çıkarmanızı tavsiye ediyoruz.

4 – Sahip Olduğunuz Tüm Donanımları Ön Plana Çıkarın

Gerekli konuda öğrencilerin ihtiyaç duyabileceği ve sizin sahip olduğunuz donanımları ön plana çıkarmayı ihmal etmeyin. Kütüphane kullanımı, araştırma projesi yönetme, analitik ve tez yazma becerileri, araştırma yöntemleri gibi konularda öğrencilerinizin her zaman yanında olduğunuzu belirtin.

5 – Mezunlarınızın Kariyer Hayatını Öğrencilerinize AnlatınBunu yapmanın pek çok yolu var. Yüksek lisans ya da doktora mezunu olanların büyük ölçüde kariyerleri başarı ile ilerliyor, bunu da çoğu kişi biliyor. Ancak üniversiteniz yükseköğretim programlarından mezun olanların neler yaptıkları, kariyerlerini nasıl ilerlettikleri öğrencilerinizin ve adayların daha fazla ilgisini çekecektir. Ayrıca onları kendi üniversiteniz bünyesinde yükseköğretim programına kayıt olmaları konusunda en iyi ikna yöntemlerinden biridir bu.