Başarılı bir reklam kampanyasının yaratıcı ve etkili olması gerektiği konusunda hemfikirizdir diye tahmin ediyoruz. Tek bir içerikle ya da sosyal medyadan paylaşacağınız tek bir gönderiyle ya da tek bir sloganla geniş kitlelerin ilgisini çekebilir, ilham verebilir ve yenilikçi duruşunuzla hayran kalınabilirsiniz. Yurt dışındaki pek çok üniversite de tıpkı bu anlattıklarımıza benzer kampanyalar yürüterek, hem potansiyel öğrencilerine hem de velilerine başarılı bir şekilde ulaşabiliyor ve onları ikna edebiliyorlar. İlham olması açısından bu kampanya örneklerini sizlerle de paylaşmak istedik.

1 – Melbourne Üniversitesi’nin “Melbourne Modeli”

Melbourne Üniversitesi tarafından hayata geçirilen oldukça başarılı ve yenilikçi bir kampanya “Melbourne Modeli”. Bir bilgisayar animasyonu ile yaratılmış bir küre, moleküllerine ayrılarak önce bir ağaca dönüşüyor ve bir şehir ortaya çıkıyor. Bir anlatıcı tarafından seslendirilen reklam filminde, potansiyel öğrencilere geleceğin şimdi ve gelecekte sürekli gelişmekte olduğunun sinyalleri veriliyor. Üniversitedeki hayattan ziyade, mezun olduktan sonraki hayata odaklanması, reklamı başarılı kılan özelliklerinden. Böylece kurum, güçlü yönlerinden birini de ortaya çıkarmış oluyor.

2 – Monmouth Üniversitesi’nin Büyüleyici Dünyası

Instagram’da #MonmouthMoment etiketi ile başlatılan kampanya, Monmouth Üniversitesi çevresindeki yaşamın video görüntüleriyle potansiyel öğrencilere ve adaylara kolaylıkla ulaşmayı sağlıyor. İlham verici görüntülerle haftalık olarak “Moments” yani “Anlar” adı altında okul ruhunu gösterirken hem dostça bir yaklaşım sergileniyor hem de marka etkileşimi açısından oldukça yararlı bir kampanya ortaya çıkıyor.

3 – Vancouver Island Üniversitesi’nden #ilearnhere

Vancouver Üniversitesi’nin başlattığı kampanya, öğrencilere Instagram’da #ilearnhere (burada öğreniyorum) etiketiyle Vancouver Adası’nın güzelliklerini göstermeye teşvik ediyor. Öğrencilerin kampüs ve ada hayatını gözler önüne seren görüntülerin yer aldığı etikette, hem doğa tutkunları bir araya getiriliyor hem de üniversite adaylarına onları nasıl bir öğrencilik hayatının beklediğini gösteriliyor. Tabi bu da yapılan tercihlerde son derece etkili oluyor.

4 – Stockton Üniversitesi’nin Seçim Kampanyası

Pazarlama alanında birçok büyük ödül kazanan Stockton Üniversitesi’nin “Choose Stockton” (Stockton’u Seçin) kampanyası öğrencilerle yapılan röportaj videolarından oluşuyor. Öğrencilere üniversitenin değeri, fırsatları, çeşitliliklerine karşı benzersiz bir bakış açısı sunan kampanyada, seçim sloganı da etkileşim noktalarında kullanılmış. Öğrenciler videoda, neden kendi bölümlerini seçtiklerini, ilgili bölümde onları nelerin dikkatini çektiğini ve adaylara neden Stockton Üniversitesi’ni seçmeleri gerektiğini anlatıyorlar.

5 – Colorado Üniversitesi’nden All Four: ColoradoDört kampüsü bulunan Colorado Üniversitesi “All Four: Colorado” sloganıyla kampüsler arası bağlantıları gösteriyor. Neredeyse tüm reklam mecralarında yer alan kampanyada, etkili bir animasyon ve röportajlar yer alıyor. Reklamda, her biri farklı kampüste bulunan üniversite öğrencileri ve kampüsteki hikayeleri ele alınıyor.