2026 yılı özeti
Kaynak: ÖSYM / YÖKAşağıdaki taban puanlar üniversitenin tüm bölümleri arasındaki en düşük ve en yüksek değerlerdir; tek bir bölümün puanı değildir. Bölüm bazlı puanlar için program listesine bakın.
Yıllara göre taban puan aralığı
En yüksekEn düşükEn yüksek taban puan 2026'de 520,725 ile zirveye çıktı, 2026'de 520,725 oldu. En düşük puan 2015–2026 arasında 165,808–234,872 bandında kaldı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | En düşük | En yüksek |
|---|---|---|
| 2015 | 219,271 | 472,544 |
| 2016 | 168,387 | 491,79 |
| 2017 | 165,808 | 485,954 |
| 2018 | 169,633 | 500,463 |
| 2019 | 172,734 | 503,971 |
| 2020 | 185,349 | 519,288 |
| 2021 | 178,968 | 466,794 |
| 2022 | 204,577 | 516,329 |
| 2023 | 232,796 | 518,778 |
| 2024 | 216,39 | 505,275 |
| 2025 | 208,97 | 507,484 |
| 2026 | 234,872 | 520,725 |
Yıllara göre kontenjan ve doluluk
KontenjanYerleşen2026 yılında 8.004 kontenjanın 7.983 tanesi doldu; doluluk oranı %100.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kontenjan | Yerleşen | Doluluk |
|---|---|---|---|
| 2016 | 31.607 | 31.395 | %99 |
| 2017 | 15.507 | 13.840 | %89 |
| 2018 | 14.890 | 14.714 | %99 |
| 2019 | 14.270 | 14.176 | %99 |
| 2020 | 13.484 | 13.387 | %99 |
| 2021 | 13.496 | 13.095 | %97 |
| 2022 | 14.047 | 14.002 | %100 |
| 2023 | 14.323 | 14.220 | %99 |
| 2024 | 11.406 | 11.352 | %100 |
| 2025 | 8.847 | 8.807 | %100 |
| 2026 | 8.004 | 7.983 | %100 |
Yıllara göre cinsiyet dağılımı
KadınErkekKadın öğrenci oranı 2016'de %63 iken 2021'de %43 oldu.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kadın | Erkek | Kadın oranı |
|---|---|---|---|
| 2016 | 10.220 | 5.997 | %63 |
| 2017 | 5.684 | 7.401 | %43 |
| 2018 | 5.874 | 8.352 | %41 |
| 2019 | 5.901 | 8.347 | %41 |
| 2021 | 5.677 | 7.418 | %43 |
Öğrencilerin geldiği iller
19.365 öğrenci · 15 il- İstanbul1.854
- Ankara1.176
- İzmir1.079
- Bursa796
- Mersin709
- Hatay665
- Adana649
- Muğla605
- Konya604
- Denizli488
- Manisa451
- Gaziantep420
- Kocaeli406
- Diyarbakır404
19.365 öğrencinin 9.059 tanesi (%47) Antalya çıkışlı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| İl | Öğrenci | Pay |
|---|---|---|
| Antalya | 9.059 | %47 |
| İstanbul | 1.854 | %10 |
| Ankara | 1.176 | %6 |
| İzmir | 1.079 | %6 |
| Bursa | 796 | %4 |
| Mersin | 709 | %4 |
| Hatay | 665 | %3 |
| Adana | 649 | %3 |
| Muğla | 605 | %3 |
| Konya | 604 | %3 |
| Denizli | 488 | %3 |
| Manisa | 451 | %2 |
| Gaziantep | 420 | %2 |
| Kocaeli | 406 | %2 |
| Diyarbakır | 404 | %2 |
Sık Sorulan Sorular
Akdeniz Üniversitesi taban puan aralığı nedir?
2026 verilerine göre Akdeniz Üniversitesi bölümlerinin taban puanları 234,872 ile 520,725 arasında değişiyor.
Akdeniz Üniversitesi kontenjanları doluyor mu?
2026 yılında 8.004 kontenjanın 7.983 tanesi doldu; doluluk oranı %100.
Akdeniz Üniversitesi öğrencileri en çok hangi illerden geliyor?
Antalya (9.059), İstanbul (1.854), Ankara (1.176), İzmir (1.079), Bursa (796) en çok öğrenci gönderen illerdir.
Bu istatistikler hangi yıllara ait?
Veriler YÖK kaynaklı olup 2015–2026 dönemini kapsıyor.

