2026 yılı özeti
Kaynak: ÖSYM / YÖKAşağıdaki taban puanlar üniversitenin tüm bölümleri arasındaki en düşük ve en yüksek değerlerdir; tek bir bölümün puanı değildir. Bölüm bazlı puanlar için program listesine bakın.
Yıllara göre taban puan aralığı
En yüksekEn düşükEn yüksek taban puan 2026'de 511,289 ile zirveye çıktı, 2026'de 511,289 oldu. En düşük puan 2015–2026 arasında 166,182–238,923 bandında kaldı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | En düşük | En yüksek |
|---|---|---|
| 2015 | 206,542 | 455,209 |
| 2016 | 169,33 | 475,109 |
| 2017 | 166,182 | 468,19 |
| 2018 | 167,005 | 480,113 |
| 2019 | 168,735 | 484,958 |
| 2020 | 181,932 | 505,734 |
| 2021 | 187,397 | 447,774 |
| 2022 | 215,763 | 503,617 |
| 2023 | 223,983 | 506,023 |
| 2024 | 234,511 | 489,202 |
| 2025 | 237,444 | 494,952 |
| 2026 | 238,923 | 511,289 |
Yıllara göre kontenjan ve doluluk
KontenjanYerleşen2026 yılında 7.489 kontenjanın 7.424 tanesi doldu; doluluk oranı %99.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kontenjan | Yerleşen | Doluluk |
|---|---|---|---|
| 2016 | 15.186 | 14.843 | %98 |
| 2017 | 11.371 | 9.145 | %80 |
| 2018 | 10.386 | 9.198 | %89 |
| 2019 | 9.882 | 9.260 | %94 |
| 2020 | 9.225 | 8.983 | %97 |
| 2021 | 9.073 | 7.296 | %80 |
| 2022 | 9.420 | 9.379 | %100 |
| 2023 | 9.701 | 9.568 | %99 |
| 2024 | 8.857 | 8.732 | %99 |
| 2025 | 7.693 | 7.571 | %98 |
| 2026 | 7.489 | 7.424 | %99 |
Yıllara göre cinsiyet dağılımı
KadınErkekKadın öğrenci oranı 2016'de %63 iken 2021'de %51 oldu.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kadın | Erkek | Kadın oranı |
|---|---|---|---|
| 2016 | 6.985 | 4.128 | %63 |
| 2017 | 4.432 | 4.295 | %51 |
| 2018 | 4.246 | 4.519 | %48 |
| 2019 | 4.552 | 4.708 | %49 |
| 2021 | 3.739 | 3.557 | %51 |
Öğrencilerin geldiği iller
12.384 öğrenci · 15 il- Çanakkale2.001
- Bursa1.633
- Balıkesir947
- İzmir941
- Tekirdağ809
- Ankara566
- Kocaeli549
- Manisa511
- Antalya305
- Aydın278
- Hatay234
- Muğla231
- Kırklareli223
- Mersin217
12.384 öğrencinin 2.939 tanesi (%24) İstanbul çıkışlı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| İl | Öğrenci | Pay |
|---|---|---|
| İstanbul | 2.939 | %24 |
| Çanakkale | 2.001 | %16 |
| Bursa | 1.633 | %13 |
| Balıkesir | 947 | %8 |
| İzmir | 941 | %8 |
| Tekirdağ | 809 | %7 |
| Ankara | 566 | %5 |
| Kocaeli | 549 | %4 |
| Manisa | 511 | %4 |
| Antalya | 305 | %2 |
| Aydın | 278 | %2 |
| Hatay | 234 | %2 |
| Muğla | 231 | %2 |
| Kırklareli | 223 | %2 |
| Mersin | 217 | %2 |
Sık Sorulan Sorular
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi taban puan aralığı nedir?
2026 verilerine göre Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi bölümlerinin taban puanları 238,923 ile 511,289 arasında değişiyor.
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi kontenjanları doluyor mu?
2026 yılında 7.489 kontenjanın 7.424 tanesi doldu; doluluk oranı %99.
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrencileri en çok hangi illerden geliyor?
İstanbul (2.939), Çanakkale (2.001), Bursa (1.633), Balıkesir (947), İzmir (941) en çok öğrenci gönderen illerdir.
Bu istatistikler hangi yıllara ait?
Veriler YÖK kaynaklı olup 2015–2026 dönemini kapsıyor.

