2026 yılı özeti
Kaynak: ÖSYM / YÖKAşağıdaki taban puanlar üniversitenin tüm bölümleri arasındaki en düşük ve en yüksek değerlerdir; tek bir bölümün puanı değildir. Bölüm bazlı puanlar için program listesine bakın.
Yıllara göre taban puan aralığı
En yüksekEn düşükEn yüksek taban puan 2026'de 526,975 ile zirveye çıktı, 2026'de 526,975 oldu. En düşük puan 2015–2026 arasında 164,737–242,678 bandında kaldı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | En düşük | En yüksek |
|---|---|---|
| 2015 | 201,847 | 484,179 |
| 2016 | 167,179 | 501,306 |
| 2017 | 167,391 | 497,299 |
| 2018 | 174,598 | 510,399 |
| 2019 | 169,173 | 513,003 |
| 2020 | 175,708 | 525,878 |
| 2021 | 186,395 | 476,851 |
| 2022 | 222,909 | 523,797 |
| 2023 | 217,347 | 526,527 |
| 2024 | 233,129 | 516,074 |
| 2025 | 242,678 | 516,363 |
| 2026 | 164,737 | 526,975 |
Yıllara göre kontenjan ve doluluk
KontenjanYerleşen2026 yılında 6.920 kontenjanın 6.909 tanesi doldu; doluluk oranı %100.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kontenjan | Yerleşen | Doluluk |
|---|---|---|---|
| 2016 | 15.038 | 14.996 | %100 |
| 2017 | 10.793 | 9.716 | %90 |
| 2018 | 10.606 | 10.383 | %98 |
| 2019 | 10.606 | 10.567 | %100 |
| 2020 | 9.302 | 9.281 | %100 |
| 2021 | 9.328 | 9.029 | %97 |
| 2022 | 9.568 | 9.561 | %100 |
| 2023 | 9.841 | 9.770 | %99 |
| 2024 | 8.507 | 8.487 | %100 |
| 2025 | 7.362 | 7.346 | %100 |
| 2026 | 6.920 | 6.909 | %100 |
Yıllara göre cinsiyet dağılımı
KadınErkekKadın öğrenci oranı 2016'de %64 iken 2021'de %48 oldu.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kadın | Erkek | Kadın oranı |
|---|---|---|---|
| 2016 | 7.564 | 4.239 | %64 |
| 2017 | 4.729 | 4.852 | %49 |
| 2018 | 4.707 | 5.624 | %46 |
| 2019 | 4.769 | 5.798 | %45 |
| 2021 | 4.303 | 4.726 | %48 |
Öğrencilerin geldiği iller
14.795 öğrenci · 15 il- İstanbul1.597
- Manisa967
- Bursa906
- Balıkesir605
- Antalya603
- Aydın551
- Ankara548
- Muğla455
- Mersin430
- Denizli427
- Hatay422
- Adana396
- Kocaeli346
- Tekirdağ314
14.795 öğrencinin 6.228 tanesi (%42) İzmir çıkışlı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| İl | Öğrenci | Pay |
|---|---|---|
| İzmir | 6.228 | %42 |
| İstanbul | 1.597 | %11 |
| Manisa | 967 | %7 |
| Bursa | 906 | %6 |
| Balıkesir | 605 | %4 |
| Antalya | 603 | %4 |
| Aydın | 551 | %4 |
| Ankara | 548 | %4 |
| Muğla | 455 | %3 |
| Mersin | 430 | %3 |
| Denizli | 427 | %3 |
| Hatay | 422 | %3 |
| Adana | 396 | %3 |
| Kocaeli | 346 | %2 |
| Tekirdağ | 314 | %2 |
Sık Sorulan Sorular
Ege Üniversitesi taban puan aralığı nedir?
2026 verilerine göre Ege Üniversitesi bölümlerinin taban puanları 164,737 ile 526,975 arasında değişiyor.
Ege Üniversitesi kontenjanları doluyor mu?
2026 yılında 6.920 kontenjanın 6.909 tanesi doldu; doluluk oranı %100.
Ege Üniversitesi öğrencileri en çok hangi illerden geliyor?
İzmir (6.228), İstanbul (1.597), Manisa (967), Bursa (906), Balıkesir (605) en çok öğrenci gönderen illerdir.
Bu istatistikler hangi yıllara ait?
Veriler YÖK kaynaklı olup 2015–2026 dönemini kapsıyor.

