2026 yılı özeti
Kaynak: ÖSYM / YÖKAşağıdaki taban puanlar üniversitenin tüm bölümleri arasındaki en düşük ve en yüksek değerlerdir; tek bir bölümün puanı değildir. Bölüm bazlı puanlar için program listesine bakın.
Yıllara göre taban puan aralığı
En yüksekEn düşükEn yüksek taban puan 2023'de 549,815 ile zirveye çıktı, 2026'de 547,569 oldu. En düşük puan 2015–2026 arasında 150,732–299,552 bandında kaldı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | En düşük | En yüksek |
|---|---|---|
| 2015 | 247,573 | 522,896 |
| 2016 | 221,883 | 529,069 |
| 2017 | 245,776 | 526,722 |
| 2018 | 204,999 | 534,391 |
| 2019 | 212,502 | 535,829 |
| 2020 | 225,398 | 543,232 |
| 2021 | 239,153 | 517,629 |
| 2022 | 299,552 | 546,601 |
| 2023 | 290,953 | 549,815 |
| 2024 | 294,465 | 547,386 |
| 2025 | 245,468 | 543,702 |
| 2026 | 150,732 | 547,569 |
Yıllara göre kontenjan ve doluluk
KontenjanYerleşen2026 yılında 2.112 kontenjanın 2.105 tanesi doldu; doluluk oranı %100.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kontenjan | Yerleşen | Doluluk |
|---|---|---|---|
| 2016 | 2.217 | 2.215 | %100 |
| 2017 | 2.259 | 2.236 | %99 |
| 2018 | 2.269 | 2.183 | %96 |
| 2019 | 2.215 | 2.181 | %98 |
| 2020 | 1.985 | 1.985 | %100 |
| 2021 | 1.964 | 1.964 | %100 |
| 2022 | 2.284 | 2.284 | %100 |
| 2023 | 2.318 | 2.308 | %100 |
| 2024 | 2.314 | 2.306 | %100 |
| 2025 | 2.248 | 2.246 | %100 |
| 2026 | 2.112 | 2.105 | %100 |
Yıllara göre cinsiyet dağılımı
KadınErkekKadın öğrenci oranı 2016'de %48 iken 2021'de %48 oldu.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kadın | Erkek | Kadın oranı |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1.081 | 1.151 | %48 |
| 2017 | 1.110 | 1.126 | %50 |
| 2018 | 1.072 | 1.111 | %49 |
| 2019 | 1.044 | 1.137 | %48 |
| 2021 | 940 | 1.024 | %48 |
Öğrencilerin geldiği iller
3.517 öğrenci · 15 il- İstanbul306
- İzmir250
- Antalya130
- Bursa120
- Konya106
- Mersin75
- Erzurum74
- Kayseri61
- Adana56
- Samsun48
- Denizli45
- Muğla44
- Kocaeli42
- Balıkesir41
3.517 öğrencinin 2.119 tanesi (%60) Ankara çıkışlı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| İl | Öğrenci | Pay |
|---|---|---|
| Ankara | 2.119 | %60 |
| İstanbul | 306 | %9 |
| İzmir | 250 | %7 |
| Antalya | 130 | %4 |
| Bursa | 120 | %3 |
| Konya | 106 | %3 |
| Mersin | 75 | %2 |
| Erzurum | 74 | %2 |
| Kayseri | 61 | %2 |
| Adana | 56 | %2 |
| Samsun | 48 | %1 |
| Denizli | 45 | %1 |
| Muğla | 44 | %1 |
| Kocaeli | 42 | %1 |
| Balıkesir | 41 | %1 |
Sık Sorulan Sorular
İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi taban puan aralığı nedir?
2026 verilerine göre İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi bölümlerinin taban puanları 150,732 ile 547,569 arasında değişiyor.
İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi kontenjanları doluyor mu?
2026 yılında 2.112 kontenjanın 2.105 tanesi doldu; doluluk oranı %100.
İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi öğrencileri en çok hangi illerden geliyor?
Ankara (2.119), İstanbul (306), İzmir (250), Antalya (130), Bursa (120) en çok öğrenci gönderen illerdir.
Bu istatistikler hangi yıllara ait?
Veriler YÖK kaynaklı olup 2015–2026 dönemini kapsıyor.

