Neredeoku.com
İskenderun Teknik Üniversitesi İstatistikleri kampüs fotoğrafı
İskenderun Teknik Üniversitesi İstatistikleri logosu

İskenderun Teknik Üniversitesi İstatistikleri

  • Hatay
  • Devlet Üniversitesi
  • 2015 Kuruluş

2026 yılı özeti

Kaynak: ÖSYM / YÖK
Kontenjan2.255232 azaldı
Yerleşen2.24411 kontenjan boş kaldı
Doluluk100%

Aşağıdaki taban puanlar üniversitenin tüm bölümleri arasındaki en düşük ve en yüksek değerlerdir; tek bir bölümün puanı değildir. Bölüm bazlı puanlar için program listesine bakın.

Yıllara göre taban puan aralığı

En yüksekEn düşük
100217333450291,943200,1972015320,444167,9282016298,758170,9242017274,912173,8792018283,079170,0532019318,165170,6522020290,617186,0262021363,875222,8892022364,507229,62023342,076226,4862024367,325238,1462025407,222238,7932026

En yüksek taban puan 2026'de 407,222 ile zirveye çıktı, 2026'de 407,222 oldu. En düşük puan 2015–2026 arasında 167,928–238,793 bandında kaldı.

Tabloyu göster
İskenderun Teknik Üniversitesi yıllara göre taban puan aralığı
YılEn düşükEn yüksek
2015200,197291,943
2016167,928320,444
2017170,924298,758
2018173,879274,912
2019170,053283,079
2020170,652318,165
2021186,026290,617
2022222,889363,875
2023229,6364,507
2024226,486342,076
2025238,146367,325
2026238,793407,222

Yıllara göre kontenjan ve doluluk

KontenjanYerleşen
09001.8002.7003.6003.4243.24220162.2351.68520172.0391.74120182.0601.72920191.8521.64920201.7811.48020212.6272.48420223.3303.10820233.1643.02320242.4872.45320252.2552.2442026
Doluluk oranı
%952016
%752017
%852018
%842019
%892020
%832021
%952022
%932023
%962024
%992025
%1002026

2026 yılında 2.255 kontenjanın 2.244 tanesi doldu; doluluk oranı %100.

Tabloyu göster
İskenderun Teknik Üniversitesi yıllara göre kontenjan ve yerleşen sayısı
YılKontenjanYerleşenDoluluk
20163.4243.242%95
20172.2351.685%75
20182.0391.741%85
20192.0601.729%84
20201.8521.649%89
20211.7811.480%83
20222.6272.484%95
20233.3303.108%93
20243.1643.023%96
20252.4872.453%99
20262.2552.244%100

Yıllara göre cinsiyet dağılımı

KadınErkek
2016
1.311 · %53
1.150 · %47
2017
436 · %26
1.242 · %74
2018
400 · %24
1.289 · %76
2019
465 · %27
1.264 · %73
2021
407 · %28
1.073 · %72

Kadın öğrenci oranı 2016'de %53 iken 2021'de %28 oldu.

Tabloyu göster
İskenderun Teknik Üniversitesi yerleşen öğrencilerin cinsiyet dağılımı
YılKadınErkekKadın oranı
20161.3111.150%53
20174361.242%26
20184001.289%24
20194651.264%27
20214071.073%28

Öğrencilerin geldiği iller

2.819 öğrenci · 15 il
Bölgeye yayılmışHer 10 öğrenciden 5'u Hatay'dan geliyor.
Hatay1.449
Diğer 14 il toplam1.370
Hatay dışı illerölçek: en yüksek 311 öğrenci
  • Adana311
  • Gaziantep247
  • Mersin166
  • Osmaniye124
  • Kahramanmaraş101
  • İstanbul66
  • Diyarbakır55
  • Malatya50
  • Şanlıurfa49
  • Ankara46
  • Mardin44
  • Adıyaman39
  • Batman38
  • İzmir34

2.819 öğrencinin 1.449 tanesi (%51) Hatay çıkışlı.

Tabloyu göster
İskenderun Teknik Üniversitesi öğrencilerinin geldiği iller
İlÖğrenciPay
Hatay1.449%51
Adana311%11
Gaziantep247%9
Mersin166%6
Osmaniye124%4
Kahramanmaraş101%4
İstanbul66%2
Diyarbakır55%2
Malatya50%2
Şanlıurfa49%2
Ankara46%2
Mardin44%2
Adıyaman39%1
Batman38%1
İzmir34%1

Sık Sorulan Sorular

İskenderun Teknik Üniversitesi taban puan aralığı nedir?

2026 verilerine göre İskenderun Teknik Üniversitesi bölümlerinin taban puanları 238,793 ile 407,222 arasında değişiyor.

İskenderun Teknik Üniversitesi kontenjanları doluyor mu?

2026 yılında 2.255 kontenjanın 2.244 tanesi doldu; doluluk oranı %100.

İskenderun Teknik Üniversitesi öğrencileri en çok hangi illerden geliyor?

Hatay (1.449), Adana (311), Gaziantep (247), Mersin (166), Osmaniye (124) en çok öğrenci gönderen illerdir.

Bu istatistikler hangi yıllara ait?

Veriler YÖK kaynaklı olup 2015–2026 dönemini kapsıyor.

Puanınız bu aralığa giriyor mu?YKS puanınızı hesaplayın, bu üniversitenin bölümleriyle karşılaştırın.Puan Hesapla
Hatay'daki diğer üniversiteler
Veri notuSayılar YÖK ve ÖSYM yerleştirme kayıtlarından derlenmiştir ve 2015–2026 dönemini kapsıyor. Bazı yıllarda tüm ölçümler yayımlanmadığı için grafiklerde yıl atlamaları olabilir.