2026 yılı özeti
Kaynak: ÖSYM / YÖKAşağıdaki taban puanlar üniversitenin tüm bölümleri arasındaki en düşük ve en yüksek değerlerdir; tek bir bölümün puanı değildir. Bölüm bazlı puanlar için program listesine bakın.
Yıllara göre taban puan aralığı
En yüksekEn düşükEn yüksek taban puan 2026'de 499,115 ile zirveye çıktı, 2026'de 499,115 oldu. En düşük puan 2015–2026 arasında 166,73–229,929 bandında kaldı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | En düşük | En yüksek |
|---|---|---|
| 2015 | 200,803 | 375,392 |
| 2016 | 166,73 | 405,029 |
| 2017 | 167,498 | 460,596 |
| 2018 | 172,213 | 470,632 |
| 2019 | 169,292 | 479,431 |
| 2020 | 187,815 | 489,488 |
| 2021 | 188,688 | 430,039 |
| 2022 | 179,396 | 484,695 |
| 2023 | 214,928 | 487,798 |
| 2024 | 213,163 | 468,46 |
| 2025 | 218,299 | 478,796 |
| 2026 | 229,929 | 499,115 |
Yıllara göre kontenjan ve doluluk
KontenjanYerleşen2026 yılında 5.133 kontenjanın 5.099 tanesi doldu; doluluk oranı %99.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kontenjan | Yerleşen | Doluluk |
|---|---|---|---|
| 2016 | 14.432 | 13.674 | %95 |
| 2017 | 11.238 | 8.481 | %75 |
| 2018 | 6.991 | 5.928 | %85 |
| 2019 | 6.373 | 5.522 | %87 |
| 2020 | 5.699 | 5.345 | %94 |
| 2021 | 5.472 | 3.628 | %66 |
| 2022 | 6.445 | 6.311 | %98 |
| 2023 | 6.707 | 6.578 | %98 |
| 2024 | 5.621 | 5.511 | %98 |
| 2025 | 5.180 | 5.105 | %99 |
| 2026 | 5.133 | 5.099 | %99 |
Yıllara göre cinsiyet dağılımı
KadınErkekKadın öğrenci oranı 2016'de %64 iken 2021'de %57 oldu.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kadın | Erkek | Kadın oranı |
|---|---|---|---|
| 2016 | 4.821 | 2.702 | %64 |
| 2017 | 2.730 | 2.397 | %53 |
| 2018 | 2.827 | 2.452 | %54 |
| 2019 | 2.889 | 2.633 | %52 |
| 2021 | 2.064 | 1.564 | %57 |
Öğrencilerin geldiği iller
5.966 öğrenci · 15 il- Ankara1.108
- İstanbul840
- Samsun384
- Zonguldak251
- Bursa204
- Çorum169
- Kocaeli167
- Mersin161
- Ordu155
- Adana143
- Konya142
- Şanlıurfa138
- Çankırı138
- Sinop137
5.966 öğrencinin 1.829 tanesi (%31) Kastamonu çıkışlı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| İl | Öğrenci | Pay |
|---|---|---|
| Kastamonu | 1.829 | %31 |
| Ankara | 1.108 | %19 |
| İstanbul | 840 | %14 |
| Samsun | 384 | %6 |
| Zonguldak | 251 | %4 |
| Bursa | 204 | %3 |
| Çorum | 169 | %3 |
| Kocaeli | 167 | %3 |
| Mersin | 161 | %3 |
| Ordu | 155 | %3 |
| Adana | 143 | %2 |
| Konya | 142 | %2 |
| Şanlıurfa | 138 | %2 |
| Çankırı | 138 | %2 |
| Sinop | 137 | %2 |
Sık Sorulan Sorular
Kastamonu Üniversitesi taban puan aralığı nedir?
2026 verilerine göre Kastamonu Üniversitesi bölümlerinin taban puanları 229,929 ile 499,115 arasında değişiyor.
Kastamonu Üniversitesi kontenjanları doluyor mu?
2026 yılında 5.133 kontenjanın 5.099 tanesi doldu; doluluk oranı %99.
Kastamonu Üniversitesi öğrencileri en çok hangi illerden geliyor?
Kastamonu (1.829), Ankara (1.108), İstanbul (840), Samsun (384), Zonguldak (251) en çok öğrenci gönderen illerdir.
Bu istatistikler hangi yıllara ait?
Veriler YÖK kaynaklı olup 2015–2026 dönemini kapsıyor.

