İnsanlar kendilerini birçok yolla ifade edebilirler. Müzik, dans ve konuşma da insanların kendi ifade etme şekilleri arasındadır. Genç, yaşlı veya engelli birey fark etmeksizin herkesin içerisinde kendini sanatsal yolla ifade etme becerisi olduğu düşünülür. Carl Orff ve Gunild Keetman da bu fikri benimseyerek eğitimdeki Orff – Schulwer modelinin temellerini atmışlardır. Bu eğitimin temeli 1930’lu yıllarda Münih’te bulunan Günther adlı bir okulda atılmıştır.

Orff – Schulwerk modelinin öncülerinden olan Alman besteci Carl Orff (1895-1982) Münih'te doğmuş ve okul yılları orada geçmiştir. "Carmina Burana" adlı dünya çapında ün yapmış bir eseri bulunmaktadır. Carl Orff sadece besteci ve tiyatrocu değil aynı zamanda hümanist ve pedagogdur. Diğer öncülerden olan Gunild Keetman ise dansçıdır.

Carl Orff ve Gunild Keetman insanların içerisindeki yaratıcı gücün tetiklenmesini istemiştir ve bunun en güzel yolunun müzik, dans ve konuşmayla veya bu üçünün birleşmesiyle ortaya çıkacağını düşünmektedir. Orff – Schulwerk modelinin sadece yaratıcı gücü ortaya çıkaracağı değil aynı zamanda bireylerin kişiliğine, sosyal yaşantısına ve iletişim becerilerine katkı sağlayacağı düşünülür.

Temelinde ritim ve hareket duygusunun yattığı Orff – Schulwerk eğitim modelinde; insanların içlerinden geldiği gibi müzik yapmasına, dans etmesine ya da doğaçlama yapmasına imkan verilir. Bu eğitimi alan insanlar sanatın her dalından yararlanıp onları birlikte kullanırlar. Onlara keşfetme, deneme ve yanılma imkanı sunan bu eğitim sisteminde geleneksel çalgılar ve danslar öğretilir. Bunların yanı sıra grup içerisinde, kendini ifade etme konusunda da çalışmalar yapılır. Bu grup çalışmaları insanların öğrenmelerinin daha hızlı olmasını sağlar.

Orff – Schulwerk çalışmalarında; bedenin hareketlenmesinden konuşmaların kullanılmasına, ritimlendirilmesine ve bu ritimlerin müzik haline gelmesine kadar ki tüm aşamaların tamamının en önemli ve vazgeçilmez olan şeyi oyundur. Orff eğitiminde sınırsız müzik ve hareket bulunmaktadır. Bu eğitimi veren öğreticiler de o günkü dersin hedeflerini belirleyerek; birçok müzik ve hareket arasından en uygunlarını seçerek öğrencilerin ne zaman ve nasıl kullanacağını anlatır, öğretir. Bu eğitimin öğrenme süreci oldukça hızlıdır çünkü beynin duygusal bölümü olan sağ taraf ve bilişsel olan sol taraf birlikte kullanılmaktadır. Genç veya yaşlı, her yaştan insan için uygun olan Orff modeli 18 aylık bebeklere bile yapılabilmektedir. Farklı yaş gruplarından insanlar için farklı farklı çalışmalar mevcuttur.