Alan adı yani domain, internetteki bir web sitesini tanımlayan bir adrestir. Kullanıcıların bir web tarayıcısına yazarak veya bir bağlantıya tıklayarak bir web sitesine erişmesine olanak tanıyan benzersiz bir karakter dizisidir.

Bir alan adına sahip olmak için alan adı sisteminin (DNS) bakımından sorumlu olan ve alan adının hali hazırda kullanımda olmadığından emin olan bir alan adı kayıt kuruluşuna kaydettirilmesi gerekir.

Bir alan adı kaydedildikten sonra bir web sitesi barındırmak, e-posta adresleri oluşturmak ve daha fazlası için kullanılabilir.

Alan Adı Sistemi Nasıl Çalışır?

Bir kullanıcı web tarayıcısına bir alan adı yazdığında, tarayıcı bir alan adı sistemi (DNS) sunucusuna bir istek gönderir. DNS sunucusu daha sonra alan adını, internete bağlı her cihaza atanan benzersiz bir sayısal tanımlayıcı olan bir IP adresine çevirir. Tarayıcı daha sonra web sitesinin sunucusuna bağlanmak ve istenen bilgileri almak için IP adresini kullanır. Bu işlem birkaç saniye içinde gerçekleşir ve kullanıcıların web sitelerine kolaylıkla erişilmesi sağlanır.

Alan Adı Türleri

Aşağıdaki listede alan adı türlerini bulabilirsiniz:

1. Üst Düzey Alan Adları

(TLD'ler) en yaygın alan adı türüdür ve bir web sitesinin genel amacını belirlemek için kullanılır. Bazı TLD örnekleri arasında .com, .org ve .net yer alır. Ülke kodu üst düzey alan adları (ccTLD'ler) da popülerdir ve Türkiye için com.tr, ABD için .us veya Kanada için .ca gibi bir web sitesinin konumunu belirlemek için kullanılır. Diğer bir alan adı türü, 2014 yılında kullanıma sunulan ve .shop, .blog ve .app gibi uzantıları içeren jenerik üst düzey alan adıdır (gTLD).

2. Ülke Kodlu Üst Düzey Alan Adları

(ccTLD'ler) özellikle belirli bölgelerde veya ülkelerde faaliyet gösteren işletmeler için önemlidir. Örneğin, ağırlıklı olarak Almanya'daki müşterilere hizmet veren bir şirket, .de uzantılı bir alan adı kaydettirmeyi düşünebilir. Bu, şirketin yerel bir işletme olarak kurulmasına yardımcı olabilir ve potansiyel müşterilerin onları çevrimiçi bulmasını kolaylaştırabilir. Ayrıca ccTLD'ler, Fransızca konuşan kitleler için .fr veya İspanyolca konuşanlar için .es gibi belirli dil gruplarını hedeflemek için de kullanılabilir.

3. Subdomain

Subdomain, web sitelerinde ayrı bölümler veya sayfalar oluşturmak isteyen işletmeler için başka bir seçenektir. Bir alt alan adı, temel olarak daha büyük bir web sitesi içindeki ayrı bir web sitesidir ve genellikle ana alan adından önce blog.siteadi.com veya shop.siteadi.com gibi bir önek kullanır. Bu, bloglarını veya e-ticaret mağazalarını ana web sitesinden ayırmak isteyen işletmeler veya kendi alt alanlarını garanti eden farklı hizmetler veya ürünler sunan şirketler için yararlı olabilir. Alt alanlar, belirli pazarlama kampanyaları veya etkinlikleri için açılış sayfaları oluşturmak için de kullanılabilir.

Alan Adı Kaydı

Alan adı kaydı, çevrimiçi bir varlık oluşturmak isteyen işletme ve bireyler için önemli bir adımdır. İyi seçilmiş bir alan adı, marka bilinirliği oluşturmaya ve müşterilerin bir web sitesi bulmasını kolaylaştırmaya yardımcı olabilir. Ancak, halihazırda kayıtlı olan milyonlarca alan adı ile mükemmel alan adını bulmak zor olabilir. Bazı işletmeler, fikir bulmalarına yardımcı olması için bir alan adı oluşturucu kullanmayı tercih ederken, bazıları ise üçüncü taraf bir satıcıdan alan adı satın almayı tercih edebilir. Kullanılan yöntemden bağımsız olarak, bir alan adı kaydı, çevrimiçi bir kimlik oluşturmada çok önemli bir adımdır.

Alan Adları Ne İşe Yarar?

Bir işletmenin çevrimiçi varlığını oluşturmanın ve belirli kitleleri hedeflemenin yanı sıra, alan adları başka önemli işlevlere de hizmet eder. Örneğin, alan adları, alakalı anahtar kelimeler ekleyerek ve arama motorlarının web sitesinin içeriğini anlamasını kolaylaştırarak bir web sitesinin arama motoru optimizasyonunu (SEO) etkileyebilir. Müşterilerin profesyonel ve akılda kalıcı bir alan adına sahip bir web sitesine güvenme olasılığı daha yüksek olabileceğinden, alan adları bir web sitesinin güvenilirliğini de etkileyebilir. Ek olarak, e-posta adresleri için alan adları kullanılabilir ve işletmeler için profesyonel ve tutarlı bir e-posta kimliği sağlar.

Domain Sorgulama Nedir? Nasıl Yapılır?

Alan adınıza karar verdikten sonra bu alan adının daha önce kaydedilip kaydedilmediğini öğrenmek için domain sorgulama işlemi gerçekleştirmeniz gerekir.

Peki bunu nasıl yapacaksınız?

●    Niobe Hosting web sitesine girin.

●    Açılan sayfada göreceğiniz arama kutusuna aklınızdaki alan adını yazın ve “Domain Sorgula” butonuna basın.

●    Eğer alan adınız daha önce alınmamışsa, domainin müsait olduğunu göreceksiniz. Bu noktada satın alma işlemi gerçekleştirmek isterseniz, hemen alan adını sepete ekleyerek ödemesini yapabilirsiniz.

Özetle domain, kullanıcıların web sitesini internette kolayca bulmasını sağlayan, bir web sitesi için benzersiz bir tanımlayıcıdır. Bu yüzden markanızı veya işinizi doğru bir şekilde temsil eden, hatırlaması ve hecelemesi kolay ve kayıt için uygun bir alan adı seçmeniz önemlidir. Unutmayın, alan adınız genellikle potansiyel müşterilerin veya müşterilerin web siteniz hakkında sahip olacağı ilk izlenimdir, bu nedenle akıllıca seçim yapmak için zaman ayırmanız gerekir.